Jedno procento na kulturu je náš závazek, míní ministr Baxa. Politická chiméra, kontruje Zaorálek

Publikováno 17. 1. 2022

Vláda počítá s tím, že rozpočet resortu kultury se bude do roku 2025 přibližovat k jednomu procentu státního rozpočtu.

V Otázkách Václava Moravce to uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS). Podle bývalého ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) je to vzhledem k jeho prvním krokům ve funkci nesplnitelné. Kromě plánovaného rozpočtu ministerstva kultury probírali i případná omezení kulturních akcí v souvislosti s dalším šířením covidu-19 a varianty omikron.

Ministr kultury Martin Baxa neočekává v dohledné době žádné zpřísnění protiepidemických opatření, které by se mělo dotknout jeho resortu. Zároveň vyvrátil, že by vláda jednala o zavedení povinnosti mít posilovací dávku vakcíny při vstupu na kulturní akce, jak dříve nastínil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

„Budeme dělat vše pro to, aby ke změnám nedošlo. Jsem rád, že v tuto chvíli se opatření nezpřísnila a zůstavají taková, jaká jsou. Hlavní je, že lidé opatření na akcích dodržují,“ uvedl s tím, že současná pravidla pro kulturní akce podle něj dokazují, že jsou účinná vůči šíření covidu-19 i varianty omikron.

Podle bývalého ministra kultury Lubomíra Zaorálka ale bude pro nastavení dalších opatření důležité chování právě varianty omikron. „Co se týče hromadných akcí, dokážu si představit, že se podle vývoje situace může zpřísňovat. Ale tam, kde se sedí, jako například v divadlech, by to podle mě bylo zbytečné,“ řekl.

Celý příspěvek, publikovaný pod šifrou jko 16. 1. 2022 na webu České televize, najdete zde.