Jak Ukrajinci brání své kulturní dědictví před ruskou zkázou

Publikováno 22. 2. 2023

Smithsonian Cultural Rescue Initiative a její partneři pomáhají v boji za ochranu historie země a dokumentují pokusy o její vymazání.

Když pomyslíme na válku, vybaví se nám snaha o získání moci a území, násilné použití ničivé výzbroje a strašlivé náklady v podobě ztracených a zničených lidských životů. Ruská válka na Ukrajině je obzvláště krutá v útocích na civilní cíle a vyznačuje se také silným kulturním prvkem, který se setkává s odporem nejen Ukrajinců, ale také mezinárodního společenství a Smithsonian Institution.

Ruský vůdce Vladimir Putin neprávem učinil z kultury ospravedlnění i předmět války s Ukrajinou. Stejně jako v jiných regionech Evropy odráží obyvatelstvo geografické oblasti současné Ukrajiny rozmanitost etnických migrací a kulturních vlivů, stejně jako střídání politických vládců a měnící se hranice v průběhu tisíciletí.

Putin však tvrdí, že Ukrajinci postrádají historii, kulturu a identitu hodnou národního státu odděleného od Ruska. Putin se ve svých argumentech opírá o období carského Ruského impéria a sovětské éry, ale popírá zásadní kulturní skutečnosti.

Celý příspěvek Richarda Kurina, publikovaný 22. 2. 2023 na webu SmihsonianMag, najdete zde.