Hudebník odborář o sociálním dialogu s ministrem Baxou. Od počátku prý dává najevo, co si o odborech myslí…

Publikováno 30. 6. 2022

Rozhovor s prezidentem Unie orchestrálních hudebníků ČR Jiřím Dokoupilem, který sám hraje na kontrabas v Janáčkově filharmonii v Ostravě.

„Bývalý ministr Zaorálek pravidelně řešil otázku sociálního dialogu, zato současný ministr nám od počátku dává najevo, že jednání s odbory vnímá jako nutné zlo, byť tvrdí něco jiného. A pokud se sejdeme, je to poměrně jednostranná záležitost, kdy ministr oznámí, že jeho resort bude mít příští rok seškrtaný rozpočet přibližně o miliardu, a hotovo. Vlastně jsme postaveni už před konečné rozhodnutí,“ konstatuje prezident Unie orchestrálních hudebníků ČR Jiří Dokoupil.

Unie orchestrálních umělců se přidala k ostatním profesním organizacím Českomoravského odborového svazu a nedávno vyhlásila také stávkovou pohotovost. Co ji k tomu konkrétně vedlo? Když jsme se spolu předposledně bavili, tak jste uvedl, že finanční podmínky orchestrálních umělců se přece jen oproti minulým letům poněkud zlepšily. Reagují tak naši komorní umělci hrající v orchestrech na všeobecnou drahotu kvůli horentní inflaci?

Je nutné si uvědomit dvě zásadní věci – všichni zaměstnanci kultury jsou v první příloze tarifních tabulek a ta nebyla dva roky vůbec valorizovaná. Důvodem byla situace kolem covidu, kdy propady příjmů rozpočtů byly obrovské, a sami jsme nechtěli ohrozit přílišným tlakem na růst platů některé instituce, které z drtivé části zřizují samosprávy. Ano, za poslední roky před covidem se nám dařilo dorovnávat rozdíly v odměňování u profesí veřejné sféry tím, že se snižoval počet tarifních platových tabulek. V roce 2014 jich bylo dokonce devět, postupně jsme docílili snížení počtu až na čtyři, tím jsme se z první tarifní tabulky přiblížili nejvíce k tarifům, které mají pedagogové i zdravotníci. Jenže v posledních dvou letech se ony vyšší tarifní tabulky dvou zmíněných profesí valorizovaly, ale ty naše už ne. Nůžky v odměňování se nám tedy opět rozevírají. Již v lednu jsme žádali vládu o revizi tarifů a navýšení platů, ale marně.

Situace kolem inflace je však neudržitelná. S vládou jsme opět zahájili jednání o nárůstu platů ještě v tomto roce, ale do této chvíle to ze strany vládní koalice byla jen zdržovací hra, kdy přes přísliby nějakého konkrétního návrhu vlastně nemáme do této chvíle nic v ruce. Proto stávková pohotovost. V tomto týdnu mimochodem proběhla další jednání, ale velice pochybuji o jejich výsledku, ještě uvidíme. Každopádně platy v kultuře a celkově v první tarifní tabulce platů musejí růst dynamičtěji. Jsme v ní nejen zaměstnanci kultury, ale veškeré pomocné práce od kuchařek, uklízeček počínaje až po úředníky a další řadové zaměstnance.

Celý rozhovor Jana Štěpána, publikovaný 28. 6. 2022 na webu ParlamentníListy.cz, najdete zde.