Hudebníci chtějí po státu 4,5 miliardy. Jinak hrozí, že bude po muzice

Publikováno 12. 5. 2020

Jednou z oblastí, na kterou koronavirová pandemie dopadla nejcitelněji, je živá hudba. Ze dne na den byly zrušeny všechny koncerty, přestaly fungovat kluby i koncertní sály, v létě neproběhnou hudební festivaly a jejich budoucnost není jistá ani pro příští sezonu.

Hudebníci proto varují, že se jejich sektor může kvůli pandemii zhroutit. Po státu požadují masivní finanční injekci, čtyři a půl miliardy korun, aby přežili. Ministr kultury Lubomír Zaorálek jednání s hudebníky nevyloučil, jejich požadavky ale označil za vycucané z prstu.

„Už dnes víme, že letošní sezona zaznamená propad o přibližně 10 miliard korun, tedy o polovinu. Náš obor krize zasáhla jako první a vzpamatuje se z ní jako poslední,“ uvedl Alexandr Smutný, mluvčí iniciativy Za živou hudbu, která sjednocuje desítky organizací a jednotlivců z branže pod hlavičkou České obce hudební. Stát by podle něj měl okamžitě zasáhnout a muzikantům pomoci.

„S následky krize chceme bojovat, ale bez podpory státu hrozí, že se obor nedokáže postavit zpět na nohy,“ varuje Smutný, jinak člen skupiny Jelen. Hudební sektor potřebuje podle něj okamžitý plán, aby se celé odvětví stabilizovalo.

„Podle našich propočtů a analýz branže potřebuje získat 4,5 miliardy korun. Prvním opatřením by mělo být zrušení DPH na prodej hudby a snížení sazby DPH z prodeje vstupenek na 10 procent. Nezbytné je pokračování pětadvacítky pro OSVČ a systém bezúročných půjček. Navrhujeme také založení Národního fondu hudby. Ten pomůže řešit ty nejtěžší škody,“ uvedl Smutný.

Celý příspěvek Jana Martinka, otištěný v deníku Právo a následně publikovaný 11. 5. 2020 na webu Novinky.cz, najdete zde.