Druhá Stodolní. Pod Ještědem vyroste čtvrť s novou tváří

Publikováno 25. 11. 2021

Je srdeční záležitost všech Liberečanů a už několik politických vlád města se ji snažilo oživit. Čtvrť, jejímž centrem je Papírové náměstí, je pro páté největší město v republice historicky cenným místem. A má potenciál stát se významným kulturním centrem.

Třeba jako ostravská Stodolní ulice nebo drážďanská čtvrť Neustadt.

V několika přilehlých ulicích už dnes lákají zákazníky otevřená bistra i bary a oblíbené hipsterské hospody, kde se setkávají mladá i střední generace. A s trochou nadsázky lze říci, že pokud to někde v Liberci v noci vře, pak je to právě tady, kousek od dolního centra. Horší už je to přes den, kdy z tamních ulic vyprchává život. A právě to by se mělo do budoucna změnit.

Původně chudinská čtvrť, která svou podobu dostala především v devatenáctém století, doplatila v minulosti na komunisty i divoká devadesátá léta, kdy se tu bouralo ve velkém a z původní zástavby zbyla jen torza. Než si ji našli podnikatelé, kteří tu otevřeli své podniky, byla místem, kam se nikomu po setmění moc nechtělo.

Už před lety vzniklo několik architektonických studií a návrhů, jak celou čtvrť zmodernizovat a udělat z ní chloubu města. Všechny zůstaly jen na papíře. Současné vedení radnice tvrdí, že přichází s novou nadějí. Na budoucí podobu náměstí vypíše architektonickou soutěž a o tom, jak se čtvrť promění, rozhodnou odborníci.

Celý příspěvek Jany Pšeničkové, publikovaný 23. 11. 2021 na webu Forbes.cz, najdete zde.