Divadlo na cucky otevře knihovnu a rozhlasový kout

Publikováno 6. 6. 2019

Úpravy prostor Divadla na cucky na olomouckém Dolním náměstí nikdy nekončí. Vedení nezávislé scény nyní vytvořilo příjemnou relaxační zónu, ve které se setkáte se skvělými knihami či rozhlasovou tvorbou.

„Návštěvníci Divadla na cucky mohou kdykoliv přes den usednout do nového meziprostoru za pokladnou, který jsme vybavili knihovnou a poslechovým zařízením,“ popsal ředitel divadla Jan Žůrek. „Najdou zde vybrané čtivo o současném umění, veřejném prostoru i kreativních průmyslech, tedy o tématech, která hýbou společností nebo kterým se dlouhodobě věnujeme. Stejně tak se mohou zaposlouchat do nahrávek mluveného slova z produkce Českého rozhlasu Olomouc. Věříme, že knihovna a rozhlasový koutek potěší i naše diváky, kteří si tu mohou třeba zkrátit čekání před večerními produkcemi,“ dodal.

Divadlo knihovnu vybudovalo za podpory T-Mobile Pomáháme a díky spolupráci s platformou Kreativní Olomouc. „Cílem platformy je zvyšovat povědomí a zájem veřejnosti o kulturně-politické otázky, které jsou relevantní pro lokální kontext. Zároveň je nám jasné, že je potřeba neustále udržovat přehled o dění nad rámec města nebo České republiky,“ uvedla koordinátorka projektu Kreativní Olomouc Magdalena Petráková. K tomu má podle jejích slov sloužit i nová veřejná tematická čítárna s publikacemi a periodiky z oblasti umění a kultury. Čítárna bude nabízet volně ke čtení jak odborné publikace, tak časopisy nebo praktické příručky. „Do budoucna bychom rádi skrze čítárnu také zviditelnili činnost olomouckých nakladatelství a autorů,“ představila další plány Petráková. Na zařízení rozhlasového koutku se pak významně podílela i zmíněná olomoucká stanice Českého rozhlasu. „Posláním médií veřejné služby je mimo jiné výroba a šíření obsahu, který naplňuje kulturní a sociální potřeby společnosti. Ze spousty našich aktivit prezentujeme v rozhlasovém koutku Divadla na cucky tzv. minutové hry a ‚hanáckou rubriku‘ Plk na nedělo. V obou případech mají nejen všichni autoři a herci, ale i vlastní příběhy a témata silnou vazbu na olomoucký region. A je jen dobře, že k rozvoji kulturní identity můžeme přispívat i ve veřejném prostoru, nejen na rozhlasových vlnách,“ doplnil ředitel Českého rozhlasu Olomouc Josef Podstata.

Veřejnost bude mít poprvé možnost ponořit se do zajímavých titulů už ve čtvrtek 6. června 2019 v 18 hodin, kdy bude prostor oficiálně otevřen. V divadle při té příležitosti naživo zahrají FRANK LOVE a DJ LAMBORGHINI. Vstup na akci je volný.