Zřejmě až na několik set milionů korun vyjde rekonstrukce kreativní zóny DEPO2015 v Plzni. Město už na opravu bývalé vozovny dopravních podniků, kam loni zamířilo zhruba 150 tisíc návštěvníků, připravuje studii. Peníze chce získat z evropských fondů.
Původně měla kulturní fabrika vzniknout v bývalém pivovaru Světovar. Plzeň, jež se před čtyřmi lety stala Evropským hlavním městem kultury, ale projekt stopla. Ve stěnách a podlahách staveb se totiž objevil zdraví škodlivý korkodehet.
Narychlo našla náhradní prostory opuštěného depa, kam některé akce přesunula.
„Ačkoli tehdy to byla volba z nouze, postupně se stal areál velmi vyhledávaným cílem. Není to jenom kulturní zázemí, ale rozvíjí se tady kreativní průmysl, podporuje řemeslo, vzdělávání. Návštěvnost výrazně roste,“ řekl plzeňský primátor Martin Baxa, který je zároveň předsedou správní rady společnosti DEPO2015.
Současné podmínky pro konání jednotlivých akcí jsou podle programového ředitele kreativní zóny Tomáše Fridricha nevyhovující, chod finančně nákladný.
„Chceme dům dostat do technického stavu, který by umožňoval bezproblémový provoz. Fungujeme v provizorních podmínkách, které jsou extrémně náročné. Narážíme na mnoho limitů. Nemůžeme tady třeba udělat výstavu a publiku představit zajímavé originály. Přeci jenom je to bývalá hala pro autobusy a podmínky jsou nevyhovující. Každou expozici vymýšlíme nově a na koleni, což jde, ale dlouhodobě je to neudržitelné,“ zdůraznil Fridrich.
Celý článek Kláry Mrázové, publikovaný 2. 4. 2019 na webu iDNES.cz, najdete zde.