Chtěl jsem jen pomoci jako krizový manažer, říká Jan Birke, kterému uteklo křeslo ministra

Publikováno 15. 4. 2021

Před problémy neutíkám, souhlasil jsem, že pomůžu, uvedl náchodský starosta a poslanec za ČSSD Jan Birke, který v neděli dostal nabídku na post ministra kultury. K vládní rošádě ale nakonec nedošlo, Lubomír Zaorálek, který měl post uvolnit a přejít na ministerstvo zahraničí, nabídku odmítl.

„Já jsem se o práci na ministerstvu kultury nijak neucházel, naopak, byl jsem požádán, abych se jí ujal jako krizový manažer na dobu šesti měsíců do voleb. A protože před problémy neutíkám, souhlasil jsem, že v této složité době vypomůžu,“ uvedl náchodský starosta a poslanec Jan Birke (ČSSD). „To vše samozřejmě platilo za předpokladu, že stávající ministr kultury přechází řídit ministerstvo zahraničí, jak bylo dohodnuto. Vzhledem k tomu, že tato varianta padla, není aktuální ani má pomoc na ministerstvu kultury, o kterou jsem byl vicepremiérem Janem Hamáčkem požádán,“ dodává.

Jan Birke si vedle postu ministra plánoval ponechat i funkci starosty. Nebál se, že by obě činnosti časově nezvládal. Je podle svých slov zvyklý pracovat i o víkendu, rád by dál například jako starosta oddával. „Oznámím na zastupitelstvu, aby vzali na vědomí, že budu vykonávat funkci člena vlády, kompetenčně mě zastupuje první místostarosta,“ uvedl. Nakonec ale skloubení funkcí řešit nemusí.

Proti výměně ministrů kultury protestovali mnozí zástupci kulturní obce, především z řad divadelníků, ale také třeba muzeí a galerií. Vyjádřili obavy, že nový ministr nebude mít patřičné zkušenosti.

Celý příspěvek Markéty Hamerníkové, publikovaný 15. 4. 2021 na webu Hradecká drbna, najdete zde.