Česká literatura na významných knižních veletrzích a festivalech

Publikováno 17. 2. 2020

Ani v letošním roce nebudou české autorky a čeští autoři chybět na významných evropských literárních veletrzích a festivalech.

Na přípravě literárních prezentací ČR v zahraničí se podílí Moravská zemská knihovna v Brně a České literární centrum, sekce MZK, které tím byly pověřeny Ministerstvem kultury České republiky.

Jedním z klíčových témat pro rok 2020 je současný komiks – oprávněně totiž už delší dobu vzbuzuje pozornost zahraničních čtenářů i nakladatelů!

Česko chce letos navázat na úspěch hostování na mezinárodním knižním veletrhu v Lipsku 2019. V německojazyčných zemích mají díky němu čtenáři na výběr okolo 90 aktuálních překladů současné české literatury – ještě stále je však možné jej rozšiřovat. S podporou Českého literárního centra budou v průběhu celého roku české autorky, čeští autoři i jejich překladatelé a překladatelky na cestách, zejména po Evropě. Z pověření ministerstva kultury se v roce 2020 připravuje hostování České republiky na knižním veletrhu ve Varšavě a vracíme se po mnoha letech i na veletrhu do Paříže. „Literární koktejl, který namícháme na Lipském knižním veletrhu, by měl představit zejména překlady z druhé poloviny loňského roku. Hostování ve Varšavě podpoří trvale vysoký zájem o českou literaturu v Polsku a soustředí se na ty autorky či autory, kteří tam vzbuzují, popřípadě by mohli vzbudit další zájem“, říká programový koordinátor prezentací na veletrzích Martin Krafl. Podle něj nebude česká literatura v překladu chybět ani na veletrzích ve Frankfurtu nad Mohanem, Vídni, Londýně či Guadalajaře, novinky pro děti a mládež pak budou představeny v Boloně.

Na nejdůležitější veletrhy a festivaly pojede více než čtyřicet autorek a autorů:

London Book Fair, 10.12. března, Londýn, Anglie

Leipziger Buchmesse, 12.15. března, Lipsko, Německo

Salon du livre de Paris, 20.23. března, Paříž, Francie

Bologna Children´s Book Fair, 30. března2. dubna, Boloňa, Itálie

Warszawskie Targi Książki, 21.24. května, Varšava, Polsko

The Lakes International Comic Art Festival, 9.11. října, Kendal, Anglie

Frankfurter Buchmesse, 14.18. října, Frankfurt, Německo

Buch Wien, 11.15. listopadu, Vídeň, Rakousko

Příslibem budoucího zaměření na frankofonní trh je účast na mezinárodním knižním veletrhu v Paříži, iniciovaná mistrem kultury Lubomírem Zaorálkem. Ředitel Moravské zemské knihovny, prof. Tomáš Kubíček říká: „Přítomnost české literatury na knižních veletrzích je podmínkou jejího úspěchu v zahraničí. Tady se setkávají agenti, obchodují práva, představují kolekce novinek. Ale hlavně se tímto způsobem dává zpráva, že česká literatura chce být viděna v zahraničí. Je to druh marketingu, který si nedovolí podcenit žádný stát. Mezi letošní novinky patří především účast na Livre Paris. Je to začátek cesty,  která by měla vrátit českou literaturu francouzským čtenářům.“

Dvě výrazné prezentace české literatury proběhnou tento rok také v Polsku a v Anglii. Na Varšavském knižním veletrhu v květnu 2020 bude Česká republika hlavní hostující zemí. Jeho návštěvníky osloví již známým sloganem „AHOJ!“. Na největší polský knižní festival přijede 16 autorek a autorů a jejich prezentace proběhne ve spolupráci s veletrhem Svět knihy, jehož hlavní hostující zemí bude letos na jaře právě Polsko.

V loňském roce zahájila Česká republika spolupráci s mezinárodním komiksovým festivalem Lakes v anglickém Kendalu, a to formou výměnných rezidenčních pobytů. V říjnu 2020 bude kooperace ještě výraznější – Česko se stane hlavní hostující zemí festivalu a představí na něm pět českých komiksových tvůrců.

Podzim pak bude opět ve znamení veletrhů v německojazyčných zemích, Česká republika se zúčastní největšího knižního veletrhu v Evropě ve Frankfurtu a neopomine také rakouskou knižní událost Buch Wien.