Bývalé kino v Říčanech u Prahy čeká na jaře demolice

Publikováno 17. 1. 2023

Bývalé kino v Říčanech u Prahy čeká na jaře demolice. Chátrající budova na Komenského náměstí je podle starosty Davida Michaličky (Klidné město) energeticky velmi náročná a nevyužitelná.

Na jejím místě vznikne dočasně park. Do budoucna se tam počítá s výstavbou moderní budovy s podzemním parkovištěm, do níž by se mohla přestěhovat například základní umělecká škola, uvedl Michalička na Facebooku.

Opuštěnou budovu, v níž se přestalo promítat v roce 2006, podle starosty už nelze zachránit a začíná být nebezpečná. Před bouráním chce město uspořádat rozlučku se starým kinem za účasti pamětníků. „Jednoúčelový biograf dnes netáhne, navíc v Říčanech funguje kino Na Fialce,“ podotkl Michalička. Ve volnočasovém centru Na Fialce je také pětadvacetimetrový bazén a sportovní hala. V tamním kulturním sále se vedle promítání filmů pořádají přednášky nebo hraje divadlo.

Město v minulosti plánovalo, že kino přestaví na komunitní centrum. Mělo v něm vzniknout zázemí, které by využívaly říčanské zájmové spolky či organizace poskytující sociální služby, například seniorům, mládeži či handicapovaným.

Bývalé kino dala nedávno zbourat také radnice v Dobříši na Příbramsku. Nevyužívanou budovu z 50. let minulého století chtěla původně přestavět na knihovnu se spolkovou činností, nakonec od toho ustoupila. Projekt se podle ní ukázal jako nereálný a finančně příliš náročný. Proto město budovu v roce 2021 strhlo.