Majitel někdejšího módního domu a takzvané perly Ostravy pokračuje v proměně zdevastovaného komplexu na kulturní centrum. Polovina budov však už patří podnikateli z Liberecka, který z nich hodlá vybudovat hotel.
„V minulých letech byla Ostravica-Textilia němým a chátrajícím svědkem povětšinou jen spousty planých slibů, neuskutečněných projektů, ale také soudních sporů o více než 1,5 miliardy korun.
Současná situace se zdá být přívětivější, nicméně nenaplněných očekávání bylo už tolik, že dokud skutečně nebude oživena někdejší sláva komplexu, jako by se nic nestalo.
Vůči snahám Daniela Zemana, jemuž nyní patří budovy A a B v křižovatce ulic Nádražní a 28. října, je to možná nefér. Čtyři roky dává dohromady zdevastovaný interiér, takže to navenek vypadá, že s Ostravicí se zastavil čas a přibývají jen vrásky.
„V létě 2014 skutečně hrozil další propad stropů. Děsili jsme se příchodu zimy a vidiny sněhu na střeše. Na rozdíl od svých předchůdců současný majitel v budovách odvedl hodně práce a nainvestoval miliony,“ vysvětluje primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO), podle něhož bylo klíčové nalézt pro Ostravici dlouhodobě udržitelnou funkci.
Kulturní vize
V minulosti padaly návrhy jako klientské centrum ostravského magistrátu nebo nové zázemí pro vědeckou knihovnu. Jenže přestavět Ostravici pro tyto účely by bylo vysoce neefektivní. Nevyšel ani návrh s dalším studentským kampusem, který chtěl vybudovat investor, jehož město nalezlo na investičním veletrhu. Jenže se nedomluvil s vlastníkem komplexu Danielem Zemanem na prodeji.
To zvládl až Michalis Dzikos z Liberce, který části objektu blíže Masarykovu náměstí přestaví na hotel. A Zeman může ve své polovině dále rozvíjet vizi kulturního centra. „Záměry, které jsou nyní na stole, hodnotím jako nejprůchodnější. Se dvěma majiteli dojde i k rozdělení investic a zvýšení pravděpodobnosti, že se projekty dotáhnou do konce,“ míní Macura.
Představme si zmíněné projekty blíže. Kulturní část objektu bude provozovat Andrej Harmečko, který do něj také přesune své centrum Cooltour z Černé louky. „Říct jen, že tam bude kulturní centrum, je fádní a alibistické,“ podotýká Harmečko a vysvětluje, jaké má záměry. „Tento dům je vstupní bránou do centra. Měli byste si tam zajít na kafe, na jídlo a poinformovat se, co se v Ostravě děje, což naskýtá jakousi možnost kulturního infocentra. Ostravica by měla příchozím umožnit nasát atmosféru Ostravy před tím, než vkročí do jejího centra.
Celý příspěvek Petra Jiříčka najdete v Moravskoslezském deníku, 1. 10. 2019.