Bude to těžký zápas vrátit se zpět – rozhovor s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem

Publikováno 27. 5. 2020

Do divadel a koncertních síní se po uvolnění restrikcí lidé nejspíš nevrátí hned v původním předvirovém počtu. Řada z nich bude i nadále mít strach z nákazy. Zvláště když značnou část diváků tvoří senioři, míní ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Doufá však, že i „podivné“ léto přinese kulturní oživení.

LN Dá se v současné krizi najít pro kulturu něco pozitivního? 

Zmínil bych oblast, která je příznivá. Je to natáčení filmů v Česku. Navzdory krizi tu žádný zahraniční štáb nezrušil své aktivity. Naopak registrujeme, že společnosti jako Netflix, Amazon, Universal či Apple TV své požadavky ještě navyšují. Chtějí u nás točit. Je to logické, protože podíváte-li se na čísla, Netflix během krize rostl a stejně tak ostatní. Lidé byli doma a sledovali jejich produkty – filmy a seriály. Ten obsah byl nevídaným způsobem zkonzumován a oni vědí, že potřebují natočit zase něco nového. A my jsme pro ně velmi zajímavé místo.

LN Poptávka rostla i přímo teď, v době karantény a uzavřených hranic? 

Ano, přímo teď. To, co vám říkám, jsou nejčerstvější zprávy, které mám. Jednak potřebují dotočit to, co nestihli kvůli krizi, ale mají zájem také o zcela nové věci. Mají všechno: scénáře, herce, jen to potřebují natočit. Velkou poptávku jsme zaznamenali z USA. Navzdory tomu, že tamní situace ohledně koronaviru není dobrá, už řeší letenky k nám. V červnu tady chtějí pracovat. Pro nás to znamená práci nejen pro řadu profesí kolem filmu, jež jsou u nás na vysoké úrovni, ale je to zajímavé pro hotely, restaurace a mnoho dalších sfér podnikání. Kupříkladu v Praze chtějí obsadit celý jeden hotel, kde si vytvoří prostředí pro své natáčení. Vláda projedná dokonce navýšení prostředků, které pro filmaře máme.

LN Dokdy chcete zvýšení pobídek projednat? 

Během měsíce. Nyní na to peníze máme, pokud však zájem bude takhle stoupat, rychle dojdou. Ale o kolik současný rozpočet navýšíme, vám zatím neřeknu. Jsou to jednání, jež z části už probíhají, a jsou spojená s množstvím otázek, jak přesně to udělat. Zabýváme se tím mezi ministerstvy kultury a financí. Jsou to investice, díky nimž se zaměstná hodně skutečně dovedných lidí, kteří donedávna kvůli přerušenému natáčení seděli s rukama v klíně. To je přece ideální pro tuto dobu, v níž chceme čelit recesi. Příliv zahraničního kapitálu tohoto typu je to, co potřebujeme.

LN Můžete říct, o jaké nové filmové či seriálové projekty půjde? 

Nevím, jestli smím říkat názvy těch zcela nových věcí. Prozradit ale mohu některé z těch, jež už jsou oficiálně známé. Natáčí se další řada seriálu Carnival Row, kde hlavní roli hraje Orlando Bloom. Vzniká zde také úplně nová fantasy série Wheel of Time. A štáby nenatáčejí jen v Praze, naopak mají zájem o množství dalších lokalit. Dovolím si tvrdit, že pro Česko je to obrovský byznys. Tenhle segment je dnes jedním z velkých tahounů světových ekonomik. Takže vedle špatných zpráv tady kvete i něco zajímavého a pozitivního.

Celý rozhovor Tomáše Tománka, publikovaný 23. 5. 2020 v deníku Lidové noviny, najdete na webu Ministerstva kultury ČR.