Brno si jde pro titul Evropského hlavního města kultury. Chce opravit výstaviště a využít Bílý dům

Publikováno 23. 6. 2022

Brno jako Evropské hlavní město kultury (EHMK) plné památek, umění a turistů. Tak si jihomoravskou metropoli představuje její vedení, které finišuje program soutěžní přihlášky.

Zaměří se v ní hlavně na snižování regionální nerovnosti, hodlá také opravit výstaviště nebo najít nové využití pro brněnský Bílý dům. O titul se město utká s Broumovem, Českými Budějovicemi a Libercem.
O tom, že chce vedení města získat v roce 2028 titul Evropského hlavního města kultury, se začalo mluvit už před několika lety. Po zdržení příprav kvůli koronavirové pandemii nyní radní vybrali 38 oblastí, kterých se projekt v následujících letech dotkne.  „Neplánujeme živelně stavět nové budovy, ale naopak pracujeme s tím, co je ve městě k dispozici a má potenciál dalšího rozvoje. Chceme například najít využití pro Bílý dům, navrhujeme také formát pro mezinárodní platformu, která by dlouhodobě zaštítila Mezinárodní bienále grafického designu Brno a poskytla prostor i pro další brněnská bienále,“ uvedl radní pro kulturu Marek Fišer (Piráti).
Celý příspěvek Terezy Pulgretové, publikovaný 22. 6. 2022 na webu Brněnská drbna, najdete zde.