Brno navýší finanční podporu Centru experimentálního divadla a Národnímu divadlu Brno

Publikováno 26. 11. 2018

Brno dá příští rok 11,5 milionu korun navíc Centru experimentálního divadla (CED), které žádost o zvýšení podpory z města zdůvodnilo dlouhodobou podfinancovaností, podle divadla by byla ohrožena činnost souborů. O zvýšení dotace novinářům řekl náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti). Podle něj město poskytne i sedm milionů Národnímu divadlu Brno, kterému chybějí peníze na zachování repertoáru oper.

Pod CED spadají divadlo Husa na provázku, HaDivadlo a Divadlo U Stolu. Ředitel CED Miroslav Oščatka nedávno uvedl, že organizace žádá město o navýšení dotace o 11,6 milionu korun. V posledních letech dotace z města narůstala od 30 ke 40 milionům korun. Další peníze má organizace z vlastní činnosti, celkový rozpočet tak překračuje 50 milionů. „Dohodli jsme se, že dojde k navýšení transferu z města o necelých 30 procent, čímž by se měla situace vyřešit. V návrhu rozpočtu je navýšení o 11,5 milionu korun,“ uvedl Koláčný.

Radní zodpovědný za kulturu Marek Fišer (za Piráty) ČTK řekl, že město nepodpoří jen CED, ale i další kulturní organizace. Jednou z nich je například Národní divadlo Brno. Jeho ředitel Martin Glaser nedávno uvedl, že divadlu chybí na zachování repertoáru oper 7,5 milionu korun. Podle něj tak hrozilo, že by se omezil měsíční počet představení na polovinu. Měsíčně jich divadlo odehraje 15 až 20. „Požadavky organizací byly odůvodněné. Respektujeme tvorbu divadel, a proto jsme to řešili s našimi koaličními partnery, hledali cestu a našli jsme ji,“ uvedl Fišer. U Národního divadla Brno peníze poslouží na operu, u CED na realizace inscenací, platy, marketing nebo opravy. Podle Fišera je možné podporu zvýšit, protože se městu ekonomicky daří. „Pokud by byla krize, bylo by na další debatě, jak to upravit,“ dodal.

Národní divadlo Brno nabízí operu, činohru a balet. Podle Glasera potřebuje ročně k provozu zhruba 430 milionů korun. Asi dvě třetiny dává město, několik procent pokrývá kraj a něco přidává ministerstvo kultury. Divadlo má i své zisky například z tržeb.