Blíží se krach tuzemského filmového byznysu, anebo světlo na konci tunelu? Filmová reflexe Viktora Horáka

Publikováno 25. 8. 2022

Varující, možná přestřelený, ale v zásadě pravdivý titulek. Poslední dobou Českou republikou cloumá jedna krize za druhou. Covidovou smršť nahradil Putinův útok na Ukrajinu, ekonomická recese a děsivá inflace.

To vše se dotýká také filmového byznysu. Vláda šetří, kde se dá a nebojí se utahovat opasky na poli kinematografie. Kromě omezení tvorby České televize se tuzemské úřady v lednu rozhodly zastavit podporu filmových pobídek. Hrozilo tak, že zahraniční produkce omezí natáčení v Česku a milionové zakázky se přesunou za hranice. Před pár dny ale české ministerstvo kultury obnovilo a navýšilo podporu filmových pobídek, které budou pokračovat také v roce 2023 a 2024. Barrandovské ateliéry se tak nemusí obávat, že by se potýkaly s odlivem zahraničních i českých štábů. Blýská se na lepší časy?

Krok státního aparátu a zamezení filmového podnikání se začne projevovat již záhy. Producenti a produkční firmy si stěžují: odchází velké projekty především od streamovacích gigantů jako je Netflix, Amazon Prime Video nebo Apple TV+. A s ním i slovutní tvůrci, a především filmy a seriály, které mohly proslavit naši zemi v zahraničí. A příslib další práce pro tisíce Čechů. Nejedná se pouze o omezení zahraničních projektů, ale jde de facto o „ukradení” práce „zlatým českým ručičkám”.

„Český audiovizuální průmysl se podle Asociace producentů v audiovizi řítí do propasti, odhad propadu v budoucích letech může být až na úroveň roku 2010. Přitom rok 2021 přinesl rekord, obrat společností sdružených v asociaci dosáhl poprvé téměř 12 miliard korun,” napsal server iDnes.cz téměř před dvěma měsíci. Mezitím se proti vládnímu kabinetu a ministerstvu kultury obrátili filmoví producenti a varovali před tím, že by snížení pobídek mohlo být posledním hřebíkem do rakve tuzemské kinematografii. Pobídky nejsou určené pouze pro zahraniční štáby, které točí na Barrandově, ale také pro české tvůrce. Pobídky jsou vratkou pro filmové producenty, kteří během natáčení kromě filmových profesí a potřeb zaměstnávají celou řadu dalších profesí: ubytování a stravování pro štáb, pronájem lokací, výroba rekvizit apod.

Celý příspěvek Viktora Horáka, publikovaný 25. 8. 2022 na webu Krajskélisty.cz, najdete zde.