Automatické mlýny v Pardubicích čeká proměna. Jak nový majitel vrací život starému objektu?

Publikováno 9. 3. 2022

Bourání jsme tentokrát natáčeli v Automatických mlýnech v Pardubicích. Tento opuštěný průmyslový areál se mění v novou čtvrť. Vylezli jsme po lešení na střechu a dostali ujištění, že v roce 2023 se odtud bude moct rozhlédnout úplně každý.

Bývalé Automatické mlýny koupil před šesti lety Lukáš Smetana. Zprvu mu to přišlo jako nesmyslný nápad, ale jakmile si v mobilu otevřel fotografie, bylo rozhodnuto. „Hned jsem se do toho areálu zamiloval,“ vzpomíná. V té samé době mu zavolal jeho starý kamarád architekt Zdeněk Balík, se kterým začal spolupracovat.

Areálu dominuje monumentální budova od architekta Josefa Gočára (dnes národní kulturní památka), kde by v budoucnu měla sídlit Východočeská galerie. Vedle přibudou dílny pro školy, kanceláře, byty a restaurace. Částečně tu bude investovat Lukáš Smetana, částečně pak Pardubický kraj, kterému patří některé budovy. „Kombinací funkcí chceme dosáhnout toho, že to tady bude žít ve dne i v noci,“ říká Lukáš Smetana, který by v areálu rád postavil i vlastní dům. Co ho láká na bydlení vedle staré továrny?

Celý příspěvek Karolíny Vránkové, publikovaný 3. 3. 2022 na webu Českého rozhlasu, najdete zde.