Snažíme se přežít. Na hudbu nemyslíme, říkají ukrajinští hudebníci

Publikováno 17. 3. 2022

Na podzim přinesl magazín pro aktivní muzikanty Frontman článek o Ukrajině jako o jednom z nejrychleji rostoucích hudebních trhů Evropy. Dnes celý svět s hrůzou sleduje ruskou invazi. Evropa za poslední dva týdny zažívá nečekaný příliv solidarity s válečnými uprchlíky.

Řada lidí, ukrajinské hudebníky nevyjímaje, ale zůstala bojovat nebo pomáhat doma na Ukrajině. Na naše otázky týkající se osobní zkušenosti s válkou a aktuální situace na tamní hudební scéně odpovídali muzikanti Sasha Boole, Ira LobanokMax Ptashnyk.

Někoho z nich možná znáte. Sasha Boole je country folk a americana písničkář, který Českou republiku navštívil v roce 2019. Vystoupil na festivalech United Islands či Skautská alternativa nebo v plzeňském klubu Zach’s Pub. Během svých turné procestoval více než patnáct evropských států a na domácí scéně se umístil na druhém místě iTunes charts. Ira Lobanok je zakladatelkou Sofar Sounds Lvov a klávesistkou v kapelách Krapka;KOMA nebo Ptakha. Dobrou pozici na ukrajinské scéně má i písničkář Max Ptashnyk.

Celý příspěvek publikovaný 9. 3. 2022 na webu Frontman.cz, najdete zde.