Uzávěrka 31. 5.

Rezidence pro choreografy s koučinkem – open call 2020

Publikováno 4. 5. 2020
Foto: Dragan Dragin

Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA vypisuje otevřenou výzvu na mezinárodní choreografickou rezidenci pod vedením etablovaných kouček Kathy Casey (CA) a Alice Chauchat (FR/DE). Rezidence se uskuteční v původním termínu, zahraniční koučky budou s rezidenty pracovat formou streamingu.

REZIDENCE PRO CHOREOGRAFY S KOUČINKEM

19.–27. srpna 2020, Praha

Cílem Rezidence s koučinkem je provázet a podporovat práci rozvíjejících se choreografů  a poskytovat jim reflexi k jejich vznikajícímu dílu. Rezidence také funguje jako platforma spoluvytvářející diskurz v oblasti současného tance, umění a života, který odráží českou  i mezinárodní taneční a uměleckou scénu. 

Rezidence se nezaměřuje na formování profesionálních tanečníků, ani na řízení estetiky výrazu, spíše chce podpořit výzkum nebo znovuobjevení variabilních způsobů choreografické práce a neobvyklých způsobů vyjadřování uměleckého záměru. Rezidenční pobyt má formu dialogu mezi choreografy a hostujícími kouči, kteří rezidenty vedou v jejich umělecké práci.

Rezidence trvá deset dní, a kromě intenzivní práce choreografa s koučem zahrnuje přednášky a každodenní zpětné vazby, společné diskuse a vzájemné prezentace uměleckých procesů v rámci otevřených zkoušek i veřejných prezentací. Jak veřejné prezentace, tak společné diskuse nabízejí umělcům možnost konfrontovat a sdílet svou práci s potenciálním publikem. 

„Účast na Rezidenci pro choreografy s koučinkem pro mne byla smysluplnou a bohatou zkušeností. Komplexní program a dobře vedený proces mě nutili dívat se na svou práci v různých formách. Počínaje organizačními otázkami přes výběr zkušebních místností, odborné znalosti Marie Kinsky až po technický tým pro závěrečné představení našich prací, všechno bylo skvělé. Nejdůležitější pro mě ale byl kouč, jehož profesionální přístup k mé práci byl hluboký, bystrý a silný, ale nikdy škodlivý.“ Choreografka, účastnice Rezidence pro choreografy s koučinkem 

Každý rok se rezidence účastní několik českých choreografů, kteří pak zpravidla úspěšně uvedou premiéru svého projektu a často jsou na základě spolupráce s koučem zváni do zahraničí. Umělci a projekty, na kterých na Rezidenci pro choreografy s koučinkem pracovali, se také často dostávají do výběrů v rámci prestižních událostí jako je Česká taneční platforma, Pražské Quadriennale apod.

„Nejlepší mi na tom přijde možnost otevírat svoji tvorbu, smýšlení, sdílet otázky a předkládat otevřeně rozpracovanou práci. Skvělé je, že každý den je možnost práci ukázat v jakékoliv fázi a dostat připomínky, dostat možnost se zeptat na to, po čem jdeme, ale také získat několik úhlů pohledu na tutéž věc. Přijde mi skvělé́, že je to dělané́ nenátlakovou formou – můžeš, ale nemusíš prezentovat, je to na tobě.“ Michaela Raisová, účastnice Rezidence pro choreografy s koučinkem 

Program

 •  Ranní trénink (otevřený pro veřejnost). 
 •  Samostatná práce ve Studio ALTA nebo Veletržním paláci (4 až 6 hodin denně)  
 •  Každý den online meeting s koučem (1 hodina) 
 •  Večerní řízené diskuse (2 hodiny). 
 •  Celodenní seminář s přednáškami a projekcemi. 
 •  Dvě veřejné prezentace work in progress. 

Práce se zahraničním koučem bude probíhat formu streamingu, stejně tak večerní debaty a konferenční den. Work in progress a ranní tréninky proběhnou s účastní veřejnosti nebo pouze online dle aktuální situace.

Účastníci Rezidence budou mít k dispozici:

 • Prostor ke zkoušení se svými interprety (Studio ALTA – Invalidovna nebo NG Veletržní palác) 
 • Skvělé kouče 
 • Spolupráci s ostatními choreografy 
 • Prostor pro diskuze a feedback 
 • Ranní technické tréninky 
 • Konference a přednášky odborníků z různých oborů 
 • Záznam work in progress 
 • Setkání s publikem – dle aktuální situace 
 • Mezinárodní networkig 
 • Sdílení know-how a možností, které povedou k výsledkům 
 • Pomoc se zajištěním ubytování 

Cena: 1 000 Kč (cena nezahrnuje náklady na ubytování, cestovné a stravu).

Koučky

Kathy Casey  (CA) odstartovala svou taneční kariéru v roce 1979 s Chicago Moving Company, na začátku osmdesátých let se usadila v New Yorku, tančila pro mnoho choreografů, v roce 1984 se stala členkou Lar Lubovitch Dance Company, v roce 1989 pak členkou společnosti Susan Marshall & Company. Kathy Casey tančí v Evropě, Asii a Severní Americe a pořádá řadu workshopů po celé Kanadě a Spojených státech. V roce 1991 byla jmenována uměleckou ředitelkou společnosti Montréal Danse. Velkou část jejích aktuálních aktivit tvoří spolupráce s choreografy na dramaturgii děl připravovaných pro Montréal Danse, kromě toho pracuje také jako umělecká poradkyně pro nezávislé choreografy.

Alice Chauchat (FR/DE) je tanečnice, choreografka a pedagožka, od roku 2001 působí v Berlíně, většina jejích aktivit se pohybuje od tance a choreografie až po učení, psaní a podporu kolegů prostřednictvím vymýšlení rámců, které vytvářejí podmínky společné práci. Její politika a etika spolunažívání se odehrává v tanečním studiu i mimo něj. Poté, co studovala v Lyonu C.N.S.M a na P.A.R.T.S. v Bruselu, spoluzaložila s Thomasem Plischke, Martinem Nachbarem a Hendrik Laevensem kolektiv B.D.C. 

Více informací: www.se-s-ta.cz

Lhůta pro zaslání přihlášek je 31. května 2020.

Online přihláška: https://forms.gle/TtDu3dA3dd9zKfD88

Společně s přihláškou je třeba zaslat poštou DVD nebo vložit do formuláře link na videoukázku své rozpracované choreografie, ze které budete vycházet na rezidenci, popř. můžete připojit i ukázky své předchozí práce. 

Ve formuláři můžete upřesnit jméno kouče, se kterým byste chtěli v průběhu rezidence pracovat. Budeme se snažit vašim požadavkům vyhovět.