Umělecký průvodce. Nová publikace radí, do koho se vyplatí investovat

Publikováno 16. 1. 2023

Nová publikace nabízí bohatý vhled do české umělecké scény. A také spoustu investorských tipů.

„Sběratelé, ale i lidé, kteří uvažují o tom, že začnou investovat do umění, získají know-how o tom, jak vypadá současná nadějná scéna českých výtvarníků,“ tvrdí sběratel a kunsthistorik Patrik Šimon o své knize s názvem Generace N.

Mapuje v ní díla osmdesáti osmi českých mladých umělců, z nichž většina se narodila mezi lety 1980 až 1990. Jeho kniha je určená pro mladé lidi, sběratele, galeristy, ale i pro historiky umění a pro všechny, kteří se o umění zajímají.

Zhodnocení i tisíce procent

„Jde o subjektivní hodnocení, ale věřím tomu, že tak osmdesát procent z těchto jmen bude velmi významných a ještě o nich uslyšíme. Tato publikace je přelomová, něco podobného v Česku zatím nevyšlo,“ tvrdí Šimon.

A zároveň věří, že v knize zveřejnění autoři a jejich díla nabídnou případným majitelům i zajímavé finanční zhodnocení. Všechna v knize uveřejněná díla jsou přitom součástí jeho vlastní soukromé sbírky.

„Sbíral jsem je sedm let, jde o celkem 550 uměleckých děl, do kterých jsem investoval 23 milionů korun. A tato investice se mi již zhodnotila,“ tvrdí Šimon.

Dnes by prý svoji sbírku prodal minimálně za třicet milionů korun. „A když to spočítám, tak jsem zhruba na polovině zhodnocení. Jejich hodnota ještě poroste v čase,“ upřesňuje Šimon s tím, že zhodnocení u uměleckých děl je různé – někdy to mohou být i tisíce procent, někdy jen desítky.

Podle Šimona je právě investice do umění ta nejlepší a s vyšším výnosem než třeba u nemovitostí. A vyplatí se zainvestovat i v řádech nižších stovek tisíc.

„Když se spojíte s odborníky, tak nemůžete v investicích do umění udělat chybu, pokud se nestane nějaká úplně nečekaná věc, vše se dá odhadnout a nasimulovat růst výnosů dopředu,“ tvrdí sběratel.

Celý příspěvek Veroniky Jonášové, publikovaný 15. 1. 2023 na webu Forbes.cz, najdete zde.