Johann Hari: Ukradená pozornost

Publikováno 18. 5. 2023

Proč nedokážeme dávat pozor. Stejně jako mnozí z nás i Johann Hari zjistil, že neustálé přesouvání pozornosti z mobilního telefonu na televizi nebo jiné zařízení a z jedné webové stránky na druhou je vyčerpávající a deprimující způsob života.

Vyzkoušel nejrůznější svépomocná řešení – dokonce se na tři měsíce vzdal telefonu –, ale nic nezabralo. Vydal se tedy na cestu kolem světa, aby vyzpovídal přední odborníky na lidskou pozornost, a zjistil, že vše, co si myslíme, že o této krizi pozornosti víme, je špatně.

Myslíme si, že naše neschopnost soustředit se je osobní selhání, když nedokážeme vyvinout dostatečnou vůli nad svými zařízeními. Pravda je však ještě znepokojivější: Naši pozornost ukradly mocné vnější síly, které nás učinily zranitelnými vůči korporacím odhodlaným nepřipravit se o naši pozornost kvůli zisku. Hari zjistil, že existuje dvanáct hlubokých příčin této krize, od postupného úpadku představivosti po rostoucí znečištění životního prostředí, které nás obraly o část naší pozornosti. V knize Ukradená pozornost seznamuje čtenáře s disidenty ze Silicon Valley, kteří se naučili „hacknout“ lidskou pozornost, i s veterináři, kteří diagnostikují psům ADHD. Zkoumá favelu v Riu de Janeiru, kde všichni ztratili pozornost obzvlášť surrealistickým způsobem, a firmu na Novém Zélandu, která objevila pozoruhodnou techniku pro obnovení produktivity pracovníků.

Co je však zásadní: Hari se dozvěděl, jak můžeme získat pozornost zpět – jako jednotlivci i jako společnost – pokud jsme odhodláni o ni bojovat. Kniha Ukradená pozornost mění diskusi o pozornosti a ukazuje, jak ji lze získat zpět.

Překlad: Jarmila Doubravová

Rozsah: 448 str.

Publikaci si můžete objednat na stránkách nakladatelství Noxi.