James Bridle: Temné zítřky: Technologie a konec budoucnosti

Publikováno 10. 7. 2020

Osvícenská víra v rozum a vědu slibovala odtajnit svět a udělat z něj lepší místo pro život. Zkušenosti dvacátého století ukázaly, že racionální a technicistní přístup vede sice k efektivitě, ale už nikoli ke spravedlnosti či štěstí.

Zkušenosti jednadvacátého století pak odhalují ještě něco jiného: technologie — satelity, neuronové sítě či algoritmy — nejenže nepomáhají uspořádávat realitu, ale naopak ji činí ještě nepřehlednější. Před zraky zmateného lidstva se tak kupí hromada velkých dat, kvant informací a mediálních obsahů nejasného původu, na níž raší konspirační teorie, fundamentalismus a populistické spekulace. Přitom přestáváme tušit, jak algoritmy a umělá inteligence vlastně fungují. Brilantní studie Temné zítřky jsou příběhem o tom, jak jsme se odcizili vlastním technologiím a co to může znamenat pro svět zítřka.

James Bridle (nar. 1980) je britský konceptuální umělec, spisovatel a esejista. Ve svých dílech se zaměřuje především na vztah mezi technologiemi, společností a poznáním. Jeho články se pravidelně se objevují v denících a časopisech The Guardian, The Atlantic, WIRED či New Statesman.

Překlad: Petr Ondráček

Rozsah: 336 str.

Publikaci si můžete koupit na stránkách nakladatelství Host.