Adam Grant: Ještě to promysli

Publikováno 13. 6. 2022

Co je nejdůležitejší vlastností v rychle se měnícím světě? Adam Grant vás přesvědčí, že otevřená mysl.

Na základě provokativních myšlenek a pečlivých důkazů vás naučí, jak se radovat z toho, že se mýlíte! Je totiž osvobozující nevěřit všemu, co si myslíme a zrovna cítíme; opustit stará přesvědčení, která nám už neslouží. Protože každý, kdo se umí vzdát chybných názorů, a dá přednost mentální flexibilitě před hloupou důsledností, dokáže zázraky! Staňte se takovým člověkem i vy!

Známkou inteligence bývá schopnost snadno se učit a dobře si pamatovat, ale v rychle se měnícím světě jsou důležité i opačné kognitivní dovednosti: schopnost přehodnocovat a odnaučovat se. Dávat přednost nepohodlí pochybností před zažitým přesvědčením. Nenaslouchat pouze názorům, které nám dělají dobře, ale dát prostor myšlenkám, které nás nutí k zamyšlení.

To však paradoxně bývá nejtěžší právě pro ty nejchytřejší: čím jsme bystřejší, tím slepější můžeme být vůči svým vlastním omezením.

Adam Grant roky zkoumal, co lidem pomáhá vykročit z bezpečných jistot starých názorů, když začnou být nebezpečné. Naučí vás, jak přežít v polarizované společnosti bez ztráty přátel a ukáže, že změna mínění nemusí bolet.

Překlad: Aleš Drobek

Rozsah: 336 str.

Publikaci Jan Melvil Publishing si můžete objednat zde.