Uzávěrka 31. 8.

Zúčastněte se výzkumného procesu o „parentfriendly culture“

Publikováno 12. 8. 2021
Grafika: Martin Kyjovský

Mezioborová série Y events pražského Divadla X10 a Divadelní festival Kutná Hora zve zájemce a zájemkyně na workshop zaměřený na zkoumání a vytváření inkluzivního prostoru pro rodiče a děti v rámci kulturních události.

Y: PARENTS – KUTNÁ HORA

Kde končí potřeby dítěte a začínají potřeby rodiče? Kde leží hranice mezi péčí, která naplňuje a péčí, která omezuje? Jak se staví kulturní prostředí k divákům – rodičům, kteří nemají kam „odložit“ svoje děti? Kde končí hřiště a začíná umělecká instalace? A existuje vůbec rozdíl mezi hraním si a performováním?

Y: Parents vytváří skrze dvoudenní workshop v rámci Divadelního festivalu Kutná Hora prototyp „parentfriendly“ zóny, v níž se dětská a „dospělácká“ kultura neodděluje, ale naopak vrství.

DATUM: 6. + 7. září
ČAS: 14:00-20:00 [s pauzami, možné upravit podle individuálních potřeb]
WORKSHOP je zdarma a je určený pro matky/otce s dětmi či bez dětí – budoucí rodiče či širší veřejnost se zájmem o téma.

Během workshopu bude zajištěno jídloubytování v Kutné Hoře není zařízeno, ale je možné předat kontakt na partnerské hotely/penziony festivalu a vyjednání slevy.

Všechny účastnice/účastníci budou mít zajištěn volný vstup na celý festival.

Finální prezentace „parentfriendly zóny“ proběhne v sobotu 11. 9. v rámci festivalu. Účast na finální prezentaci není vyžadována.

Hostující umělkyně a facilitátorka: Marika Smreková
Scénografie a výtvarná spolupráce: Lenka Jabůrková
Kurátoři: Anna Chrtková & Petr Dlouhý
Grafika: Martin Kyjovský

 

Marika Smreková (SK) je divadelní režisérka a kurátorka uměleckého a komunitního festivalu UM UM, který pořádá ve své rodné Staré Lubovni na severovýchodě Slovenska. Skrze svou tvorbu hledá odpověď na jednu ze základních uměleckých otázek: „Dokáže umění vést k pozitivní transformaci společnosti?“. Momentálně se zabývá propojováním performativního umění, ekologického aktivismu a témat spojených s emancipačním mateřstvím.

Lenka Jabůrková (CZ) je divadelní scénografka a ilustrátorka. Výtvarno v divadle vnímá jako funkční platformu pro současná témata. V kolektivním tvůrčím procesu jí zajímají hranice ega a jeho rozpouštění. V ilustraci se věnuje dětské vizuální estetice – napříč tématy. Momentálně se zabývá tématem – průnik mateřství a práce jako neparalyzující forma bytí.

https://www.divadlox10.cz/cs/y-events/y-parents