Zapojte se do projektu Ukrajinské knihy do Čech

Publikováno 2. 8. 2022

Jmenuji se Teťana Martyňuk. Před válkou na Ukrajině jsem se věnovala podnikání, umění a sociálním či kulturním projektům. Ale brutální agrese na území mé země 24. února změnila i můj život.

Dnes žiji v Praze a pracuji zde na vlastním projektu zabývajícím se distribucí ukrajinských knih na celém území České republiky, aby měli uprchlíci a dočasně přesídlené osoby z Ukrajiny přístup ke knihám v ukrajinštině. Zejména v Praze pak budou knihy volně přístupné na různých místech: v centrech pomoci, kavárnách, coworkingových prostorech, tvůrčích studiích a na jiných veřejných místech.

Vytvořit projekt „Ukrajinské knihy do Čech“ mě napadlo už během druhého týdne po příjezdu do Prahy. Když jsem se trochu vzpamatovala z šoku a přízračné sirény v mé hlavě se trochu ztišily, vyšla jsem znovu do světa. Začala jsem se seznamovat s lidmi. Navštívila jsem několik literárních večerů a začala jsem se ptát, kde je možné koupit nebo číst ukrajinské knihy.

Na Ukrajině jsem měla vždy hmatatelný přístup ke knihám a tady v Česku jsem skoro okamžitě pocítila, že mi tato hmatatelnost ukrajinského slova chybí. A pak je tady dalších 400 tisíc Ukrajinců, kteří pobývají v Česku. Děti, náctiletí, dospělí. Je třeba jim umožnit volný přístup k ukrajinské literatuře, aby se neodtrhli od svých kořenů, aby četli právě ukrajinské knihy, aby ovládali jazyk, protože většina z nich se bude chtít vracet do svých domovů a obnovovat naši svobodnou a nezávislou Ukrajinu.

Veškeré podrobnosti najdete v níže přiložené prezentaci projektu.