Ukrajinský tvůrce nabízí svůj projekt Performative Ulyan

Publikováno 29. 11. 2022

V roce 2022 by se vynikající ukrajinský spisovatel, laureát Malé Ševčenkovy ceny, Oles Uljaněnko, dožil 60 let. Za svůj život napsal autor více než 20 románů a mnoho povídek.

Nejznámějším spisovatelovým románem je Stalinka, za který byl oceněn vysokým státním vyznamenáním. Jeho prózy byly přeloženy do němčiny, arménštiny, maďarštiny, angličtiny a polštiny.

Po prozaikově smrti začal proces uctění jeho památky. V roce 2010 vyšel soubor 40 rozhovorů autora, které poskytl různým médiím. V roce 2012 byla na Poltavské národní pedagogické univerzitě vytvořena pamětní knihovna Olese Uljaněnka. Ve stejném roce založil Volodymyr Sergienko (SRN) mezinárodní literární cenu na počest autora.

Vidíme, že proces připomínání ukrajinského spisovatele pokračuje, ale nikdo autora divadelním způsobem nepředstavil. Spisovatel sám hry pro divadlo nepsal, ale o jeho životě a umělecké tvorbě existuje napsané drama, které se dosud na jevišti nezhmotnilo. Je pozoruhodné, že autorem hry je literární agent Olese Uljaněnka, který dobře znal vítěze Malé Ševčenkovy ceny a okolnosti jeho života. Jevgenia Čupryna je moderní ukrajinská spisovatelka a dramatička –⁠ šéfka organizačního výboru Mezinárodní ceny Olese Uljaněnka, členka ukrajinského PEN klubu, členka Národního svazu spisovatelů Ukrajiny, členka Národního svazu novinářů Ukrajiny, laureátka Ceny Volodymyra Korolenka. Dílo J. Čupryny zahrnuje hru Ulyan píše pohádku.

Autor v této hře vypráví velmi blízký příběh o peripetiích spisovatelova tvůrčího života, o podmínkách autorovy existence ve stagnující a dusné atmosféře 90. a počátku 20. století. Umělec pomocí dramaturgických prostředků pomáhá čtenáři ponořit se do vnitřního světa postav a hrdinů vytvořených v netvůrčích podmínkách. Tato hra si zaslouží komplexní podporu a představení širokému okruhu veřejnosti, znalcům divadelního umění a milovníkům díla Olese Uljaněnka.

Pro realizaci projektu Performativní Ulyan jsou proto nutné finanční prostředky. Projekt se bude skládat ze série akcí důležitých pro ukrajinský umělecký život. Jmenovitě: divadelní čtení hry Ulyan píše pohádku, inscenování stejnojmenné hry na jevišti, online/offline vzpomínkový večer.

Více o autorovi projektu, spisovateli a režisérovi Jaroslavu Karpetsovi, na jeho facebookovém profilu.