Služba art re use dává druhou šanci soklům z galerie i evangelickým zpěvníkům

Publikováno 7. 3. 2022

Materiál z galerií, veletrhů či divadel většinou končí v kontejnerech nebo zasunutý ve skladech. Služba art re use ale použité, nicméně pořád funkční věci z galerií, veletrhů či divadel nabízí k dalšímu použití.

Podobné služby jsou běžnou součástí provozu velkých evropských metropolí a začínají se prosazovat už i v Česku.

Recyklace funguje jednoduše: instituce nebo soukromá osoba si na art re use domluví termín bezplatného odvozu už nepotřebných věcí a uměleckého materiálu. Ten se pak dále nabízí ze skladu v Praze. Vybrat si tu může kdokoliv – studenti, neziskové projekty, umělci i galerie. Jedinou podmínkou je návrat věcí do kulturního provozu či veřejně prospěšné činnosti.

Co nevyužijí umělci, poslouží zahrádkářům

Bere se téměř vše: televize, barvy, ramínka, zbytky koberců nebo stolky. Největší zájem je o desky a takzvanou banerovinu. „To je hodně užitečné, na to se maluje i šije. Nebo to používají zahrádkáři na Žižkově. Co se nedá na umění, to rozdáme místním komunitám,“ dodává spoluzakladatel art re use Jan Vincenec.

Pro zásoby si do skladbu chodí například i Simona Michalcová z Městské knihovny v Praze. „Máme na pobočce šicí a vůbec tvůrčí ateliér, kde děláme různé workshopy zdarma,“ vysvětluje, jak získaný materiál uplatní. Využít podruhé lze skoro vše. Třeba i dvě tuny evangelických zpěvníků. Část ze čtyř tisíc výtisků zamířila do Centra sociální a ošetřovatelské pomoci na Praze 15.

Celý příspěvek, publikovaný 24. 11. 2021 pod šifrou jab na webu České televize, najdete zde.