Opera PLUS spouští digitální Galerii pěveckých talentů

Publikováno 24. 4. 2023

Česká republika dosud nemá žádnou aktuální databázi pro mladé operní umělce. Opera PLUS proto spouští digitální Galerii pěveckých talentů. Cílem je zmapovat etablující se generaci zpěváků a nabídnout jim i uměleckým manažerům platformu pro přehlednou prezentaci profesních zkušeností.

Je nám velkou ctí, že záštitu nad tímto projektem převzal světoznámý český tenorista Aleš Briscein.

Současná situace českých divadelních institucí přináší několik společných jevů – stálé ansámbly zmenšují své stavy nebo se zcela rozpadají, velká operní divadla zvou často i na méně klíčové role zahraniční umělce, které jim asertivní agentury nabízejí takřka na jeden klik. Provázanost našeho hudebního školství a prken, která znamenají svět, se viditelně zmenšuje. Není pochyb, že se v České republice stále rodí nové nadějné talenty, ale jejich cesta je mnohdy zdlouhavá a málokdy se objevují nabídky, které by perspektivnímu začátečníkovi přinesly okamžitý start kariéry.

Po zmražení katalogu Muzikontakt dosud nevznikla žádná jiná databáze pro mladé umělce. Chceme tímto projektem vytvořit galerii uměleckých profilů, která bude dostupná hudebním institucím, divadlům, dirigentům, režisérům, uměleckým manažerům a ostatním organizátorům hudebního života.

Čeká nás minimálně roční usilovné vyhledávání talentů, kteří jsou na svém jevištním začátku. Podmínkou zařazení do katalogu je věk do 33 let a alespoň jedna absolvovaná role na operním jevišti, byť školním.

Celý příspěvek, publikovaný 18. 4. 2023 na webu Opera PLUS, najdete zde.