Uzávěrka 30. 8.

Net Art – open call

Publikováno 4. 6. 2020

Galerie XY Olomouc vyhlašuje open call na umělecké práce z oblasti net artu a digitálního umění pro tematickou kolektivní výstavu, která proběhne v únoru 2021. Tematickým východiskem pro výstavu s pracovním názvem Les (Im)mattériaux? je virus jako mnohotvárný fenomén.

Vir nebo virus vnímáme jako komplexní téma, které je v současnosti velice aktuální – ať už se jedná o biologický virus ohrožující lidské zdraví, nebo o uměle vytvořený vir v rámci počítačové bezpečnosti (technologie). Oba druhy viru, nejen v současné době, výrazně zasahují do společnosti a lidských životů. Tím, co je především spojuje, je míra ohrožení, způsobená jejich (zdánlivou) “neviditelností” a zároveň invazivností, a tedy možnost nepozorovaně se šířit a infikovat velké množství jedinců na globální úrovni.

Tato východiska činí z viru nejen bezpečnostní, zdravotnický nebo sociální, ale také filosofický nebo umělecký problém, a otevírají řadu otázek:

 • uměle vytvořený virus technologický vs. virus biologický a jejich vzájemná prostupnost 
 • vir jako projev posthumanistických tendencí
 • vir jako umění a umění jako vir
 • vir jako algoritmus
 • virus jako produkt umělé (či biologické) inteligence
 • virtuální a fyzický vir jako projev globalizace
 • vir jako metafora
 • vir jako investigativní detektivka
 • vir jako technický problém
 • performativita viru

….

 • klíčová slova: #neviditelnost, #nebezpečí, #neopatrnost, #reakce, #invazivnost, #neschopnost pochopit, co se děje; #abstinence, #adaptabilita, #opatrnost, #anosognosie, #eisegeze

Předmětem výstavy tedy není primárně uchopení viru v jeho doslovnosti (biologická analýza, vizualiace anatomie viru), ale zpřítomnění širších témat, která existence viru jako posthumanistické autonomní jednotky v současné společnosti vyvolává.

Cílem je ukázat návštěvníkům, že viry byly, jsou a vždy budou součástí našich životů. A také tak trochu demonstrovat, že i vir může být umění.

V rámci otevřené výzvy přijímáme stávající i nově vzniklé práce z oblasti net artu a digitálního umění od profesionálních i začínajících umělců (rozhoduje kvalita práce).

Net art přitom vnímáme jako expanzivní, hybridní set uměleckých praktik, které prostupují mnoha médii a disciplínami. V souladu s definicí serveru Rhizome pak jako umění, které působí na internetu, nebo na něž působí internet. Hledáme tedy nejen práce, které kriticky přistupují k internetu jako k uměleckému médiu, ale i ty, jež využívají jeho neformálních praktik jako selfies nebo Twitterové básně.

V rámci open callu tedy přijímáme práce digitálního i fyzického charakteru (web-based, facebook-based, twitter-based, tumblr-based atp. net art, wi-fi instalace, síťové umění a performance, postinternetová videa, fotografie, malby, gify, objekty, grafiku, pohyblivý obraz, interaktivní instalace, umělecké texty ad.)

Proposal uměleckého díla (vč. dokumentace, vizualizace, příp. návrhu instalačního řešení) zasílejte do 30. srpna 2020 na adresu . Do předmětu uveďte “OPEN CALL NET ART”.

Vybrané autory kontaktujeme v průběhu září 2020.

———————-

Výstava je realizována pod kurátorskou záštitou teoretičky net artu a kurátorky Marie Meixnerové (PAF Olomouc, ScreenSaverGallery, #mm net art: internetové umění ve virtuálním a fyzickém prostoru prezentace, Pastiche Filmz: Olomouc 2014) ve spolupráci s Teorií interaktivních médií na Masarykově univerzitě v Brně.