Uzávěrka 10. 5.

Literární soutěž Kolébka 2022 – výzva

Publikováno 25. 3. 2022
Podpory literárních talentů není nikdy dost.

Cílem literární soutěže Kolébka je napsat povídačku, která se vztahuje k Olomouckému kraji (k památce, události, krajině, osobě, legendě, či jiné zajímavosti). Nejlepší povídačka vyhraje ručně šitou pozlacenou koženou knihu. Deset nejlepších povídaček vznikne v podobě audioknihy.

Podpory literárních talentů není nikdy dost.

Co je literární žánr povídačka? Povídání, pověst, povídka, pohádka, bajka, báchorka, smyšlenka, tlach, žvást, výmysl, klep – dalo by se říci i „Jedna paní povídala”. A takovou povídačku hledáme: povídačku, která čtenáře rozesměje, dojme, znejistí, či vystraší, ale v každém případě jej zaujme natolik, že ji bude chtít vyprávět dál.

Nejlepší povídačka vyhraje ručně šitou pozlacenou koženou knihu. Deset nejlepších povídaček vznikne v podobě audioknihy.

Co se hodnotí? Originalita, námět, výstižnost. Počet znaků: max. 9 000.

O soutěži

Kolébka je literární soutěž, kterou pořádá Binary code s.r.o. v rámci festivalové sekce Book Blacksphere pod audiovizuálním a multimediálním festivalem Blacksphere. Literární soutěž Kolébka navazuje na edici audioknih Kolébka, které připomínají jedinečné literární počiny.

Zadání je jasné: napsat povídačku na motiv Olomouckého kraje (památka, událost, krajina, osoba, legenda, či jiná zajímavost). Vše ostatní už je pak na autorech a jejich fantazii. Přihlásit se mohou všichni bez ohledu na věk či předchozí spisovatelské zkušenosti.

Cílem literární soutěže není opsat jinými slovy existující příběh. Hledáme povídačku, která bude tak chytlavá, že se stane městskou legendou.

Edice audioknih Kolébka

„SLOVO TVOŘÍ ČLOVĚKA” je motto edice Kolébka audioknih z vydavatelství Binary code s. r. o. Záměrem edice Kolébka je představit knihy a texty, které jsou obsahově zajímavé, perfektně zpracované a posluchačsky příjemné. Texty, na které se historicky zapomnělo, nebo jsou zatíženy předsudky o vysoké náročnosti pro čtenáře. Tvůrci si dávají záležet na pečlivé editorské a dramaturgické práci, správné volbě herce a tvorbě vlastní autorské doprovodné hudby.

Audioknihy z edice Kolébka jsou přístupné všem zdarma, online a bez reklam na stránkách binarycode.one za účelem šířit zájem o jazyk český, překladatelství a literární historii.

Společnost Binary code s. r. o. založila a provozuje vedle projektu Kolébka i audiovizuální a multimediální Blacksphere festival. Díky tomu vznikla jedinečná možnost šířit literární projekty mimo online prostor a vedle natáčení textů, které stály u vzniku českého jazyka a literární historie, hledat a podporovat nové a mladé talenty.

Pravidla soutěže

Soutěž Kolébka pořádá a organizuje Binary code s. r. o. (Karlovo náměstí 290/16, Nové Město, 120 00 Praha 2).

Binary code s. r. o. vypisuje soutěž o nejlepší povídačku sepsanou na motiv z Olomouckého kraje.

Soutěž probíhá od 1. 4. 2022 do 10. 5. 2022 (včetně).

Vítězné povídačky budou vyhlášeny 26. 6. 2022 na audiovizuálním a multimediálním festivalu Blacksphere. Na adrese Tančírna, Račí údolí, 790 70 Javorník.

Tato pravidla upravují průběh soutěže. Pokud se soutěže účastníte, souhlasíte s jejich zněním.

Soutěžní příspěvky

Do soutěže se můžete zapojit s povídačkou, kterou sepíšete na motiv Olomouckého kraje.

Povídačka může být jakéhokoliv žánru, maximální rozsah je však 9 000 znaků včetně mezer.

Povídačka musí být psaná v českém jazyce.

Každý soutěžící se může zapojit pouze s jednou povídačkou. Pokud povídaček zašlete více, bude do soutěže zařazena pouze ta, kterou jsme obdrželi jako první. Pokud povídačky zašlete hromadně, vybereme do soutěže pouze jednu na základě náhodného výběru.

Kdo může soutěžit

Zapojit se může každý bez ohledu na věk.

Soutěžit může každý z jakéhokoliv kraje, ale musí napsat povídačku podle pravidel soutěže.

U vyhodnocování budeme brát v úvahu také možné věkové rozdíly mezi soutěžícími, a nebudeme tak zohledňovat gramatické chyby. Tímto žádáme rodiče, aby do povídaček svých dětí zasahovali co nejméně.

Ceny

1. místo: Pozlacená ručně šitá kožená kniha v hodnotě 75 000 Kč, akreditace pro dvě osoby na 26. 6. 2022 na audiovizuální a multimediální festival Blacksphere, natočení povídačky jako audioknihy, dárková taška, diplom s plátkem zlata, propagace povídačky

2. místo: Ručně šitá kniha, akreditace pro dvě osoby na 26. 6. 2022 na audiovizuální a multimediální festival Blacksphere, natočení povídačky jako audioknihy, dárková taška, diplom s plátkem zlata, propagace povídačky

3. místo: Ručně šitá kniha, akreditace pro dvě osoby na 26. 6. 2022 na audiovizuální a multimediální festival Blacksphere, natočení povídačky jako audioknihy, dárková taška, diplom s plátkem zlata, propagace povídačky

4. místo: Ručně šitá kniha, akreditace pro dvě osoby na 26. 6. 2022 na audiovizuální a multimediální festival Blacksphere, natočení povídačky jako audioknihy, dárková taška, diplom s plátkem zlata, propagace povídačky

5. místo: akreditace pro dvě osoby na 26. 6. 2022 na audiovizuální a multimediální festival Blacksphere, natočení povídačky jako audioknihy, dárková taška, diplom s plátkem zlata, propagace povídačky

6. místo: akreditace pro dvě osoby na 26. 6. 2022 na audiovizuální a multimediální festival Blacksphere, natočení povídačky jako audioknihy, dárková taška, diplom s plátkem zlata, propagace povídačky

7. místo: akreditace pro dvě osoby na 26. 6. 2022 na audiovizuální a multimediální festival Blacksphere, natočení povídačky jako audioknihy, dárková taška, diplom s plátkem zlata, propagace povídačky

8.–10. místo: akreditace pro dvě osoby na 26. 6. 2022 na audiovizuální a multimediální festival Blacksphere, natočení povídačky jako audioknihy, dárková taška, diplom s plátkem zlata, propagace povídačky

https://openair.blacksphere.one/udalost/literarni-soutez-kolebka/