Knihovny.cz nabízejí online materiály pro práci s dětmi ukrajinských uprchlíků

Publikováno 8. 3. 2022

Významným posláním knihoven je soustředit, popisovat, přehledně pořádat dokumenty a současně je nabízet každému, kdo je potřebuje.

Portál Knihovny.cz spravovaný Moravskou zemskou knihovnou ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze a Městskou knihovnou v Blansku přichází s webovou stránkou Knihovny Ukrajině na https://ukrajina.knihovny.cz, která zprostředkovává knihovníkům, ale i učitelům materiály pro práci s dětmi ukrajinských uprchlíků. Správci webu uvítají i  další tipy na zdroje ze strany veřejnosti.

Knihovny.cz jsou portálem, který umí vyhledávat vše, co se v českých knihovnách nachází. Nabízí se, aby právě na něm lidé našli i zdroje z online světa, vztahující se  k různým oblastem. V čase prvního uzavření knihoven připravily rozcestník zdrojů dostupných online nebo pravidelně aktualizovaný rozcestník pro rychlou orientaci v knihách pro děti (ctenidetem.knihovny.cz). Aktuálně se Knihovny.cz rozhodly zareagovat na situaci v Evropě v souvislosti s přílivem uprchlíků z Ukrajiny.

Kromě tepla, klidu a připojení na internet knihovny nabízí mnoho dalších kulturních, komunitních i vzdělávacích aktivit, kterých bude jistě přibývat i s ohledem na to, jak se budou v České republice lidé přicházející z Ukrajiny usazovat. Materiálů v ukrajinštině, které by bylo možné pro tyto aktivity využít, není v českých knihovnách ve fyzické podobě mnoho a jejich nákup je nyní velmi složitý.

I proto vznikl tematický projekt Knihovny Ukrajině, který je rozcestníkem online dostupných a volně využitelných materiálů zejména pro děti.

Odkazy na online pohádky, hry, kvízy, omalovánky nebo pro výuku češtiny na něm najdou jak knihovníci, tak i učitelé nebo lidé z neziskových organizací zabývajících se volnočasovými aktivitami.

Nabídka se bude dále rozšiřovat i na základě tipů od veřejnosti, které je možné zasílat Radce Eismannové () do Městské knihovny v Praze. O konkrétních formách spolupráce se redakce nyní domlouvá i s Městskou knihovnou ve Lvově.