Uzávěrka 31. 3.

Czech Art Map – open call

Publikováno 21. 2. 2022

Společnost ARV je start-up, který vznikl v Praze a posléze se rozšířil do New Yorku. Hlavním cílem týmu stojícím za ARV je popularizace umění, včetně toho českého.

Proto také koncem minulého roku společnost spustila projekt Czech Art Map, skrz který představí současné české umění srozumitelně a přehledně, na jednom místě. Jádrem projektu jsou rozhovory s umělci různých žánrů i médií, s důrazem na osobní přístup, české umění i umění všeobecně, včetně rad pro začátečníky.

Šikovný nástroj pro umělce i českou kulturu

Projekt, který na portálu arvme.com spěje ke své finální podobě, přivítá nejprve návštěvníky interaktivní mapou Česka. Na ní jsou umělci umístěni v relevantních regionech (jejich hlavní působnosti či původu). Zdůrazní tak, že ač jsou centry umění především velká města, umění je potřeba, která vychází zevnitř, nezávisle na okolí dotyčného. 

Rozhovory jsou koncipovány tak, aby umožnily umělcům interpretovat si otázky po svém, a zároveň sdělit mnoho jednoduše a srozumitelně. Rozhovory přiblíží čtenářům individuální perspektivy umělců a vytvoří prostor pro porozumění. ARV tak reaguje na klasický přístup k umění, který mnohdy brání laikům vstup do uměleckého světa proto, že mu “dostatečně nerozumí”. 

ARV navíc disponuje převážně mezinárodním publikem, a tak je celý projekt zároveň dostupný i v angličtině. Díky tomu může oslovit zájemce o umění z celého světa – i díky propagaci na svých sociálních médiích, kde sdílí zajímavé tipy, informace či příběhy ze světa umění. Jedním z největších přínosů Czech Art Map je tak šíření povědomí o českému umění i jednotlivých umělců k novým publikům či potenciálním partnerům.

ARV by tímto rádo vyzvalo současné české umělce k účasti. Zájemci mohou navštívit open call k projektu zde.

Deadline projektu je 31. 3. 2022.