Uzávěrka 15. 8.

Česká Lípa vyhlásila architektonickou soutěž na stavbu městské knihovny

Publikováno 23. 5. 2023

Česká Lípa vyhlásila architektonickou soutěž na stavbu městské knihovny. Návrh má řešit nejen samotnou budovu v městské památkové zóně, ale také úpravy Jeřábkova náměstí u baziliky Všech svatých, které dnes slouží jako parkoviště.

Podmínky soutěže jsou na profilu města a také na webových stránkách České komory architektů, řekla ČTK mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová.

Novou knihovnu chce město postavit v proluce na Jeřábkově náměstí, do nové budovy musí architekti zakomponovat objekty 158 a 159, které tam zbyly po částečné demolici hostince. Současná knihovna na náměstí T.G. Masaryka už nevyhovuje, není bezbariérová a není technicky možné ji zásadně upravit. Zastupitelé proto loni v únoru rozhodli o výstavbě nové budovy, náklady město předběžně odhaduje na 200 milionů korun.

„Budova knihovny by měla především citlivě zapadat do městské památkové zóny a ctít historické místo. Měla by ale zároveň nést prvky moderní architektury, aby byla blízká i mladší generaci a pro budoucí pokolení byla symbolem současné doby. Měla by být místem otevřeným, světlým, vzdušným, které by bylo přístupné všem. Novou budovu knihovny by měl obklopovat parčík s lavičkami, zeleň, kde si mohou lidé odpočinout nebo kde v létě najdou stinné místo pro příjemné zastavení,“ doplnila starostka Jitka Volfová (ANO).

Knihovna by podle starostky měla proměnit dnes zanedbané a opomíjené místo v centru města. „Měla by se stát přirozeným centrem setkávání našich občanů a měla by být také místem reprezentativním, architektonickým skvostem, který přiláká pozornost širokého a dalekého okolí,“ dodala starostka. Knihovna by měla být podle Volfové centrem vzdělanosti, ale také komunitním centrem.

Architektonickou soutěž vyhlásilo město jako otevřenou a jednofázovou, na odevzdání návrhů mají architekti čas do 15. srpna 2023. „Hodnocení bude anonymní a bude posuzováno urbanistické, architektonické, technické, provozní a krajinářské hledisko. Výsledky bychom měli znát v říjnu letošního roku a veřejnost bude mít možnost seznámit se s návrhy na výstavě,“ řekla mluvčí radnice.