Uzávěrka 15. 3.

5. ročník výstavy VáclavArt – Open Call prodloužena

Publikováno 1. 3. 2022
jedno z děl účastníků výstavy VáclavART

Tento rok v září se uskuteční v pořadí pátý ročník výstavy VáclavART situovaný do veřejného prostranství pražského Václavského náměstí a okolí. Otevíráme prostor pro prezentaci vybraných uměleckých děl studentů či absolventů škol v rámci měsíční výstavy v termínu od 5. 9. do 5. 10. 2022.

Dovolujeme si Vás oslovit s výstavním Open Callem, který vyhlašujeme pro studenty, absolventy vysokých uměleckých škol.

Tento rok v září se uskuteční v pořadí pátá výstava VáclavART situovaná do veřejného prostranství pražského Václavského náměstí a okolí. Zde otevíráme prostor pro prezentaci vybraných uměleckých děl studentů či absolventů škol v rámci měsíční výstavy.

Pro chystanou přehlídku by měla vzniknout site-specific díla pro konkrétní prostor, který bude buď venkovní nebo vnitřní jako např. tato z minulých ročníků:

• prostřední pás Václavského náměstí v horní i dolní části

• část ulice Na Příkopě  

• Ovocný trh

• pasáž Myslbek

• pasáž Koruna

• pasáž u Stýblů

• obchodní dům Van Graaf

Studenti se mohou inspirovat předchozími ročníky na www.VaclavArt.cz případně přijít s jejich konkrétními návrhy na umístění jejich díla.

Zvolené médium záleží čistě na umělci, nicméně je nutné zdůraznit, že umělecké realizace zde budou podléhat vnějším vlivům veřejného prostranství, a je třeba tento fakt zohlednit.

Tématem letošního ročníku výstavy je Po-zastavení.

Zaměřme se tedy přímo na Václavské náměstí, jako prostor pro obchod, kde se v minulosti obchodovalo s koňmi, látkami, zbraněmi i obilím. Jedná se o místo, které se stalo v historii dějištěm demonstrací, oslav či kulturních událostí. Toto živé, rušné místo se neustále proměňuje, reaguje na požadavky společnosti. Udávají se tyto změny tím správným směrem?

Pojďme se nyní nad tímto místem zastavit a zaměřit se blíže na tento prostor. Výsledná díla by měla reflektovat tyto transformace, specifika místa a současně nabídnout kolemjdoucímu novou cestu, nové pohledy nebo ho vyzvat k přímé participaci. Umělecká realizace by měla přijít do těsné konfrontace s divákem, který je před dílo chtě nechtě postaven a musí jednat. Díla by měla narušovat běžný chod a vytrhávat diváka z jeho všednodennosti, aktivně ho zapojovat a díky neustále novému nahlížení nechávat vznikat stále nové pohledy.

Váš zájem o účast společně se CV, uměleckým portfoliem či v ideálním případě již návrhem na umělecké realizace, prosíme zasílejte mailem kurátorce, Veronice Králíčkové, nejpozději do 15. 2. 2022 (pozn. Culturenetu: datum uzávěrky bylo prodlouženo do 15. 3. 2022).

Samotný 5. ročník výstavy proběhne v termínu 6. 9.–4. 10. 2022

Poskytujeme:

  • základní technická podpora spojená s instalací projektů na výstavní místo
  • PR (propagace v médiích, na webu VáclavArt, sociálních sítích, tiskové zprávě, tisk pozvánky, tisk plakátu)
  • realizace tištěného katalogu/letáku

Těšíme se na Vaše nápady. V případě dotazů jsme Vám k dispozici.