Zaorálek: Nalákáme do Česka Netflix, pobídky filmařům chci zvýšit o miliardu

Publikováno 29. 4. 2021

Velké produkční firmy jako Netflix a Amazon ztrácejí zájem o natáčení v Maďarsku a v Polsku. A právě Česko na tom může podle šéfa rezortu kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) výrazně vydělat. Vláda ale musí filmařům vytvořit předvídatelné a stabilní zázemí.

„Mají obavy, že už do dvou let jim nebudeme moci poskytnout dostatečné množství odborníků, jako jsou maskéři, kostyméři a další umělecké profese,“ říká ministr.

Chystá se letos v Česku rozjezd nových produkcí a koprodukcí?

Po roce 2020, který poznamenala pandemie COVID-19, je zájem opět velký. Vede Netflix a Amazon. Ale jsou i další jako Lionsgate, NBCUniversal nebo Bavaria. Novými prvky jsou indické a ruské produkce, nicméně rozsahem nejsou moc velké. Naopak velmi pravidelné jsou slovensko-české koprodukce. Zdaleka nejaktivnější jsou ale první dvě zmíněné společnosti. Příští týden se mám setkat s představiteli Netflixu.

O čem budete jednat?

Česká republika je pro ně velmi zajímavé místo. Myslím, že si vyslechnu něco v tom smyslu, jak jsme pro ně do budoucna důležitý partner. Souvisí to se situací v Maďarsku a v Polsku, odkud se Netflix stahuje. To je důvod, proč význam České republiky pro velké produkční společnosti roste.

Jsou nějaká úskalí?

Netflix a další firmy mají obavy, že už do dvou let jim nebudeme moci poskytnout dostatečné zázemí pro to, co tady chtějí dělat. Vzhledem k tomu, že mají skutečně velké plány, si nejsou jistí, zda jsme schopni uspokojit jejich požadavky. Jedná se například o maskéry, kostyméry, výrobce různých kulis a replik a další umělecké a odborné profese potřebné pro natáčení filmů a seriálů.

Celý rozhovor Pavla Otty, publikovaný 29. 4. 2021 na webu E15.cz, najdete zde.