Vyjádření Ministerstva kultury k článku Jany Bohutínské „Ministerstvo nekultury“

Publikováno 4. 5. 2022

Ministerstvo kultury vnímá vlnu kritiky, která se objevila v souvislosti se zveřejněním výsledků Programu státní podpory festivalů profesionálního umění.

V komentářích nabitých emocemi často chybí základní informace, které by nezasvěcené čtenáře uvedly do problematiky. Mediální zkratka pak vytváří dojem, že ministerstvo poškozuje žadatele o dotaci tím, že jim dotaci poskytne. Nebo že v rámci dotačního řízení sice spolupracuje s odbornými komisemi, ale jejich stanovisko nereflektuje.

Vyostřená atmosféra neumožňuje věcnou debatu a odvádí pozornost od jádra problému. Tím jsou vstupní a hodnoticí kritéria festivalového programu, která musí vyváženě respektovat specifika jednotlivých uměleckých oborů. Vedle sebe tu totiž o dotaci soutěží Cena Jindřicha Chalupeckého, Svět knihy, Folkové prázdniny, Pražské jaro, Letní Letná či festival Opera. Parametry, které musí splnit žadatelé o dotaci, i kritéria, podle nichž projekty hodnotí oborové komise, jsou společné všem oborům. Společný je také celkový rozpočet dotačního programu. A to je, jak se ukazuje, ten největší oříšek. Jak rozdělit rozpočet spravedlivě mezi jednotlivé umělecké obory?

Celou reakci Zuzany Zahradníčkové (MK ČR), publikovanou 4. 5. 2022 na webu Tanečních aktualit, najdete zde.

Odkazy

Jana Bohutínská: Ministerstvo nekultury (Tanečníaktuality.cz, 27. 4. 2022)