Praha vydá na granty v kultuře v příštích letech 335 milionů Kč

Publikováno 16. 12. 2018

Pražský magistrát vydá v příštím roce na granty v kultuře 335 milionů korun. Penězi podpoří přes sedm stovek projektů. Rozhodli o tom dnes členové magistrátního výboru pro kulturu. Žadatelé dostanou peníze buď na jednoleté granty nebo víceleté zahrnující rovněž roky 2020 až 2023. Projekty, které město podpoří, vybrala magistrátní grantová komise, jejímiž členy jsou převážně odborníci z kultury.

„Celková částka vychází z toho, jak je sestaven rozpočet na kalendářní rok a jak je radní schopen prosadit své požadavky,“ řekl předseda výboru Jan Wolf (KDU-ČSL). Praha původně na grantech rozdávala asi 280 milionů korun, tato částka byla před asi dvěma lety navýšena.

Na jednoleté granty vydá město 109,3 milionu korun. Nejvíc peněz půjde do divadel, a to 35,97 milionu Kč. Na druhém místě je hudba s více než 22,5 milionu korun. Naopak nejméně půjde na literaturu, kde město podpoří projekty v celkové výši 4,73 milionu. Na víceleté granty hlavní město dá zhruba 225,7 milionu korun. Také v tomto případě dostanou nejvíce divadelníci a následně hudebníci.

Z žádostí, které na úřad dorazily, jich komise 11 vyřadila, neboť nesplňovaly požadavky magistrátu. Ten je následně rozděluje podle druhu umění do skupin na divadlo, hudbu, tanec, výtvarné umění, literaturu, audiovizi a poslední skupinou jsou ostatní projekty.

Granty město přiděluje pouze těm žadatelům, jejichž projekty získají od grantové komise při hodnocení minimální počet bodů. U žádosti o jednoletý garant je to 65 bodů a u víceletých 75. Současná 15-ti členná grantová komise byla zvolena letos v červnu na tři roky. Jediný předseda komise je vybírán z řad politiků.

Podle předsedy grantové komise a bývalého pražského zastupitele Lukáše Kauckého (ČSSD) bude muset město v následujících letech částku vydanou na granty zvýšit. „Kulturní nabídka v Praze se rozrůstá, a pokud chceme tento trend podpořit, je růst prostředků pro grantový systém nezbytný,“ tlumočil usnesení komise Kaucký. Podle odborníků by se částka měla jednorázově navýšit o 15 milionů korun.

Finální seznam grantů by měl být schválen na začátku příštího roku. Zastupitelé nejdřív musí schválit rozpočet na příští rok. Následně by pražští radní měli v lednu projednat a schválit granty do 200 000 korun. Ty zbylé schválí zastupitelé.