Praha rozdělí na kulturních dotacích příští rok 380 milionů korun

Publikováno 16. 5. 2022

Pražský magistrát rozdělí na kulturních dotacích v příštím roce 380 milionů korun, což je meziročně více. Větší část půjde na víceleté granty a pro ty jednoleté na rok 2023 je vyčleněno přibližně 112 milionů Kč.

Novinkou bude proti minulosti kategorie pro velké, takzvané profilové festivaly. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní.

Přidělení dotací musí ještě schválit pražští radní a následně zastupitelé. „Jedná se o tradiční dotační program, který hlavní město Praha vypisuje každý rok. Letos se jej podařilo vyhlásit dřív než v minulých letech. Výzva bude vyvěšena do poloviny června a příjem žádostí spustíme od 15. do 29. června,“ řekla radní Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Z celkové částky je vyčleněno 268,72 milionu na víceleté granty a zbylých 111,28 milionu Kč zůstane pro jednoleté granty na rok 2023. Pro srovnání – na letošní rok bylo pro víceleté granty schváleno 227,2 milionu Kč a pro jednoleté 102,8 milionu Kč.

Město rozdělí peníze v sedmi oblastech – v divadle, hudbě a tanci, další kategorií je potom vizuální umění, literatura, audiovize a poslední jsou mezioborové projekty. Proti dosavadnímu systému vznikne nová víceletá kategorie žadatelů, a to profilové festivaly.

Zájemci v ní budou moci žádat o více než 500 000 korun. Pro přidělení dotace budou muset splnit několik podmínek. Akce musí být naplánována alespoň na čtyři roky po sobě, minimální návštěvnost je 5 000 diváků ročně, festival musí trvat tři dny a náklady pořadatelů musí přesáhnout deset milionů korun. Zároveň městská dotace nesmí tvořit více než 35 procent celkových nákladů.

Dosud platná pravidla se více měnit nebudou. O přidělení peněz nadále rozhoduje dotační komise, která navrhne přidělit peníze pouze těm, kteří dosáhnou potřebné bodové hranice stanovené v jednotlivých dotačních oblastech.