Praha podpoří kulturu a cestovní ruch 251 miliony korun

Publikováno 22. 5. 2020

Pražský magistrát kvůli pandemii koronaviru zvýší dotace kulturním zařízením a podpoří rovněž ty, které je nečerpaly. Peníze dostanou městské organizace, které přišly o značnou část vstupného.

Další peníze hlavní město pak dá na podporu cestovního ruchu. Celkem Praha vydá 251 milionů korun. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Vedení města již před časem oznámilo, že propad v kultuře a cestovním ruchu je odhadován na více než 100 miliard korun.

Propad v kultuře je kvůli pandemii covid-19 odhadován na 12 miliard korun a podle dřívějšího vyjádření radní Hany Třeštíkové ohrožuje přes 10 tisíc pracovních míst. Podporu proto získají soukromé i městské instituce.

Město navýší granty, které již rozdělilo. Mezi zařízení, která obdržela víceleté granty rozdělí 25 milionů a mezi držitele jednoletých grantů 14 milionů. Organizace dostanou vždy částku do výše 20 procent grantu, který již obdržely. Pomoci se dostane rovněž významným kulturním zařízením, která o dotaci v minulosti nežádala, a to formou individuálních účelových dotací 500 tisíc korun. V součtu to bude dohromady 10 milionů.

Výtvarné umění město podpoří 10 miliony korun prostřednictvím Galerie hlavního města. Peníze budou sloužit na nákupy umění, rozšíření spolupráce s programovými partnery nebo honoráře pro umělce.

Fatální dopad mají podle dokumentu protiepidemická opatření na příspěvkové organizace, které tvoří velkou část svého rozpočtu ze vstupného. Celkem město mezi ně rozdělí 70 milionů. Peníze dostane například Muzeum hlavního města, které spravuje pražské věže včetně Petřínské rozhledny, nebo Vinohradské divadlo, které má malý objem fondů.

Z celkové částky určené na podporu postižených koronavirem, půjde 121 milionů do cestovního ruchu. Peníze dostane Prague City Tourism a použije je jednak na kampaň zaměřenou na tuzemské turisty a rovněž z větší části na speciální poukázky pro turisty. Systém bude fungovat tak, že turista, který přespí v hotelu, dostane od města dotovanou poukázku na návštěvu kulturních zařízení. Město tak podpoří dvě organizace naráz.