Oživení po pandemii potřebuje i kultura. Které projekty si sáhnou na peníze z plánu obnovy?

Publikováno 18. 10. 2021

Kulturně-kreativní sektor je co do dopadů pandemie a restriktivních opatření jedním z nejvíce postižených. I proto do něj poputují finance z pokrizového fondu EU, tzv. fondu obnovy. Oproti původním plánům jich však bude méně. Jak chce Česko „oživit“ kulturu?

Podle zprávy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) patří kulturně-kreativní sektor spolu se sektorem cestovního ruchu do oblastí, které byly koronavirovou krizí, respektive protipandemickými opatřeními, zasaženy nejvíce.

Každý měsíc tvrdých restriktivních opatření stál české subjekty zhruba miliardu korun. Vyplývá to z údajů webu Za kreativní Česko, který spravuje Institut umění. Není to ovšem jen o zavřených divadlech nebo zrušených festivalech. Do kulturně-kreativního sektoru spadá mnohem více oborů, od designu přes architekturu až po software.

Tento sektor má přitom výraznou přidanou hodnotu pro ekonomiku. Podle Evropské komise tvoří 5,3 procent HDP a zaměstnává 12 milionů občanů v Evropské unii.

Důsledky covidové krize navíc poukázaly na slabá místa v českém kulturně-kreativním prostředí. Finance z pokrizového fondu jsou tak pro Česko příležitostí, jak sektor znovu postavit na nohy a zároveň přistoupit k investicím a reformám, které ho učiní odolnějším.

„Investice si zaslouží obnova a rozvoj infrastruktury těchto odvětví, podpora inovací a kreativního podnikání obecně, podpora vzniku kreativních center a hubů a například i motivace průmyslu, aby více využíval kreativní služby. Nesmíme zapomenout ani na digitalizaci, která je obecně velkou výzvou pro celou ekonomiku,“ zdůraznila pro EURACTIV.cz česká europoslankyně Martina Dlabajová (za ANO, Renew Europe).

Celý příspěvek Kateřiny Zichové, publikovaný 15. 10. 2021 na webu EurActiv.cz, najdete zde.