Hudební ceny Vinyla nechápou jejich organizátoři jako jednorázovou událost, nýbrž jako celoroční platformu na podporu autorské hudby.
Letos proto spustili Vinyla Academy, sérii workshopů, na nichž hudebníkům/cím, hudebním manažerům/kám a publicitům/kám zprostředkujeme setkání s inspirativními osobnostmi české (nezávislé) scény.
16. 10. 2021 Booking, management a PR (Prokop Holoubek a Zdeněk Neusar, Pracovna, Praha 3-Žižkov)
Máte skvělou kapelu, ale novináři a fanoušci se o vás nezajímají, přestože jste přesvědčení, že vaší muzice nic nechybí? Pojďte se společně zamyslet, jestli něco neděláte špatně. Probereme, jak vám k růstu pomůže booking agent/ka či dobře nastavené PR.
6. 11. 2021 Hudební (kulturní) publicistika (Pavel Turek a Miloš Hroch, Pracovna, Praha 3-Žižkov)
Kritizovat umí každý. Recenze, kritika, komentář, profil rozhovor plus další žánry a postupy z ranku psaní o hudbě a tančení o architektuře představí dva etablovaní publicisté. Účastníci se seznámí s různými přístupy ke psaní o kultuře a také si vše prakticky vyzkouší.
21. 11. 2021 Produkce & natáčení alba (Michal „Amák“ Šťastný, Golden Hive Studio)
Jak natočit originální desku? Desku lze dnes nahrát a vydat doma. Proč ale pracovat se zkušeným producentem? Jak probíhá hledání osobitého zvuku? Jak se připravit na vzájemnou spolupráci? Co dokáže dobrý producent poznat z demo nahrávky?
O Vinyle
Cenu inicioval a produkčně zajišťuje spolek Vinyla, zastoupený Pavlem Uretšlégrem a Tomášem Grombířem. V posledním ročníku 2020 za Desku roku kritici zvolili aktuální album Liebe kvarteta Tábor, Objevem roku bylo rapové trio 58G Tomáše Kučery alias TK27, Počinem roku jsou aktivity labelu Divnosti. A poprvé byli loni oceněni také mladí hudební publicisté/ky do 27 let. Cenu Cenu Jany „Apačky“ Grygarové za publicistiku získali hned dva autoři: Aneta Martínková a Radim Lisa. Součástí cen Vinyla je také Průběžný festival Vinyla a od roku 2021 také vzdělávací workshopy Vinyla Academy.