16. 5.

Svaz autorů a interpretů (SAI) zve na workshopy zdarma i seznámení s činností

Publikováno 13. 5. 2022

Svaz autorů a interpretů, profesní organizace působící na scéně více než tři desítky let, zve 16. května 2022 své členy i nečleny na 33. řádný volební sněm. Ten se spolu s workshopy zdarma uskuteční Music City v Praze 9.

I přes covidové období byl Svaz autorů a interpretů velmi aktivní. Od finanční podpory hudebních přehlídek, festivalů, soutěží či vzdělávacích akcí, přes připomínkování a přípravu podpůrných programů pro umělce, po přípravu mapování hudebního sektoru spolu s dalšími asociacemi a vysokými školami. SAI spolupořádá soutěž Šance Muzikus, jenž dává příležitost mladým interpretům k vystoupení na letních festivalech, pořádá workshopy, nabízí poradenství pro hudebníky.

„Záběr aktivit SAI je v posledních letech velmi široký, od připomínkování legislativních kroků MK ČR a komunikaci s ministrem kultury, až po podporu konkrétních akcí a workshopů pro muzikanty. Aktuálně vnímáme silnou potřebu zmapovat hudební sektor v České republice, pojmenovat jeho slabé i silné stránky a připravit materiály pro státní instituce tak, abychom podpořili infrastrukturu hudebního sektoru a dokázali přinést sociální a kulturní rozvoj na konkurenceschopné úrovni i ekonomický přínos. V hudbě je velký potenciál, musí se ale koncepčně uchopit a dát scéně příležitost. Je potřeba, aby u toho byly oborové asociace jako je právě SAI a tuto strategii nepřipravovali úředníci od stolu,“ říká předseda SAI Jakub Nový.

Součástí Sněmu bude nejen samotná volba nové Rady SAI, ale také dvojice workshopů. Jakub Nový provede Autorským právem pro hudebníky a zodpoví otázku, kolik získá muzikant z OSA či INTERGRAMu, Anna Mašátová poradí v rámci PR pro hudebníky jak se prosadit v médiích.

Program dále představí činnost SAI v uplynulých a nadcházejících letech, výhody členství, prostor bude také pro otázky. Na akci je zván kdokoliv, ať už člen či nečlen.

O SAI

SAI je organizací všech, kteří tvoří, skládají, koncertují nebo vydávají hudbu a pořádají koncerty a různé hudební akce. Významnou náplní činnosti je řešení problematiky tuzemské tvorby, ochrana našeho hudebního prostředí, řešení problémů týkajících se kolektivní správy, uzavírání kolektivních smluv s uživateli (rozhlas, televize).

SAI je tu pro všechny, kteří tvoří a živí se hudbou, ale i pro ty, kteří teprve začínají a hledají svoji uměleckou cestu. SAI pomáhá zlepšit umělecké podmínky tvorby a spolupracuje se všemi organizacemi, které na to mají vliv. Hájí hudebníky a tvůrce z oblasti populární hudby.

Vznik svazu se datuje do roku 1988. U jeho prvopočátků stáli například Michal Prokop nebo Michael Kocáb. V jeho řadách byli nebo jsou muzikanti, jako např. David Koller, Karel Černoch, Bára Basiková a další, instituce jako Konzervatoř Jaroslava Ježka a jiné školy.

https://www.sai.cz/o-nas/

FB událost