16. 9.

Setkání koordinátorů projektu GLAM s českými knihovníky

Publikováno 5. 9. 2022

Pokud se zajímáte o spolupráci paměťových institucí mezi sebou a jejich spolupráci s projekty Nadace Wikimedia a o problematiku otevírání dat, máme pro vás dobrou zprávu.

V pátek 16. září 2022 od 10.00 do 12.00 v Národní knihovně ČR, v prostorách Klementina, proběhne setkání koordinátorů GLAMwiki s českými knihovníky (vítáni ale samozřejmě budou i zástupci muzeí, galerií či archivů.

Nejprve se uskuteční přednášková část a poté bude následovat neformální část, na které budou účastníci mít možnost se seznámit s odborníky z řady zemí, kteří se věnují systematickému rozvoji spolupráce Nadace Wikimedia s paměťovými institucemi.

Setkání je součástí programu 4. evropského setkání koordinátorů GLAMwiki (4th European GLAMwiki Coordinators Meeting), které proběhne v Praze ve dnech 14. až 16. září 2022.

GLAM (Galleries, Libraries, Archives & Museums) je celosvětový projekt Nadace Wikimedia, který pomáhá kulturním institucím sdílet své poznatky o sbírkových předmětech a aktuální výzkum s co nejširší veřejností.

Na setkání, které proběhne v angličtině, bude představena spolupráce Národní knihovny ČR s projekty zaštítěnými Nadací Wikimedia s důrazem na Wikidata. Pozornost bude věnována mj. problematice otevírání dat a také spolupráci paměťových institucí v ČR obecně.

Na akci vystoupí mj. Tomáš Foltýn, generální ředitel Národní knihovny ČR, Lenka Maixnerová, náměstkyně pro oblast knihovních fondů a služeb, či Adolf Knoll, náměstek pro vědu, výzkum a mezinárodní vztahy Národní knihovny ČR.

Kapacita akce je omezená, je proto třeba se předem přihlásit prostřednictvím online formuláře: https://forms.gle/vAG2CiPN3kChFP4Q8

Účast je zdarma.

Pořadateli akce jsou Národní knihovna ČR, spolek Wikimedia ČR a pražská organizace SKIP.

Podrobnosti o akci najdete na webu SKIP.