Ve čtvrtek 23. června 2022 se od 9.30 do 16.30 uskuteční již pátý ročník konference Novinářské fórum v pražském Kině Přítomnost v Domě Radost. Vstup na konferenci je po registraci zdarma.
Objektivita, média ve válce a před ní, další možnosti financování médií, žurnalistická etika v praxi, hodnotové a názorové ukotvení novinářů patří k hlavním tématům letošního ročníku konference, kterou pořádá Nadační fond nezávislé žurnalistiky. Generálním partnerem je Nadace OSF.
Účastníci se mohou těšit na zahajovací příspěvek a čtyři panelové debaty se špičkovými novináři a mediálními odborníky. Detailní program je k dispozici na webových stránkách konference www.novinarskeforum.cz.
Novinářské fórum je určeno redaktorům, editorům, lidem pracujícím v médiích, studentům mediálních oborů, odborné a širší veřejnosti. Hlavním cílem konference je sdílení informací, zkušeností a přístupů z oboru.
Vstup na konferenci je po registraci zdarma. Vzhledem k omezené kapacitě kina je ale nutná registrace zde: https://forms.gle/uJC9n4poLtBwBK439.
Soumrak tradiční objektivity? Jak může novinář zůstat objektivní, když nechce být pouze neutrálním pozorovatelem? Těmto otázkám se bude věnovat univerzitní pedagog a vedoucí Centra pro mediální etiku a dialog (CEMETIK) Jan Motal ve svém zahajovacím příspěvku o potřebě přehodnotit tradiční představy o novinářské objektivitě.
Jaký vliv na obchodní modely vydavatelství má Newsfeed Seznamu a další zdroje návštěvnosti? Mají mít média úlevu na daních či dostávat od státu přímou podporu? Nebo to bude celé ještě jinak? A budou existovat média v podobě, jakou známe, nebo budeme platit přímo jednotlivým autorům? Financováním médií se budou zabývat v první panelové debatě vládní zmocněnec pro oblast médií a dezinformací Michal Klíma, spoluzakladatel start-upu Gazetisto a šéfredaktor info.cz Michal Půr a Ondřej Tolar, šéf obsahu HP a služby Seznam.cz Newsfeed.
Druhá dopolední debata se bude věnovat novinářské práci na Ukrajině a v Rusku. Debatovat budou šéfredaktorka předního ukrajinského internetového média Levyj bereh (Levý břeh – www.lb.ua) Soňa Koškinová a bývalý šéf investigativního týmu v ruském deníku Novaja Gazeta a zakladatel investigativního centra iStories.media Roman Anin. Debata bude probíhat anglicky bez tlumočení.
Loňské volby provázely zásadní investigativní kauzy. Jak se s nimi ve vypjaté předvolební době vypořádala média a jak při tom (ne)utrpěly novinářské standardy? Debata o dodržování profesních zásad v redakcích proběhne v souvislosti se závěry obsahové analýzy médií, kterou pro NFNZ zpracovali Jan Motal a Tereza Hotová z CEMETIK při Katedře mediálních studií a žurnalistiky FSS MU. Analýza se zaměřila na způsob, jakým média informovala o dvou kauzách, které měly vliv na veřejné mínění bezprostředně před parlamentními volbami (Pandora Papers a Andrej Babiš mladší).
Konferenci uzavře panelová debata o hodnotovém a názorovém ukotvení novinářů. Jsou názory a hodnoty klíčem pro výběr tématu, o kterém daný autor či autorka píše? O jaké hodnoty jim jde? Jak zejména mladí autoři snášejí nálepku „levičák“ či „pravičák“? Odpovědi budou hledat zástupci mladší generace novinářů, a to Michael Durčák z magazínu Reportér, Johana Hovorková z Fórum 24 a Apolena Rychlíková z Deníku Alarm.
Konferenci bude možné sledovat i online na Facebookové stránce Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, nebo na webu www.novinarskeforum.cz. Partnerem živého přenosu je ČTK (Česká tisková kancelář).