Signal Talks v CAMPu i Kunsthalle Praha, workshop, komentovaná prohlídka, výstava a multimediální představení. Signal Festival nabídne týdenní doprovodný program.
Signal Festival slaví 10 let. Letošní program proto bude velkolepý. Vůbec poprvé se rozrostl do celého festivalového týdne. Doprovodný program festivalu začíná už v pondělí 10. října a pokračuje až do neděle 16. října 2022.
Panelová diskuze Signal Talks představí nejznámější české umělce, kteří v minulosti vystavovali svá díla na festivalu. Federico Díaz, Milena Dopitová, Krištof Kintera a Michal Škapa se ohlédnou za minulými ročníky. Festival se ale nedívá pouze do minulosti. Chystá také debatu na téma NFT a digitální umění, výstavu mladých digitálních umělců, komentovanou prohlídku a workshop v Kunsthalle Praha. Součástí doprovodného programu je dále multimediální představení uvedená VEKTROSKOP nebo společná výstava Michala Škapy a Michala Cimaly v Galerii u Betlémské kaple.
10 let Signal Festivalu očima českých umělců
Umělci jsou duší festivalu. V Centru architektury a městského plánování (CAMP) se proto v úterý 11. 10. od 19 hodin potkají v rámci diskuze Signal Talks čeští umělci, kteří v minulosti vystavovali svá díla na Signal Festivalu. Federico Díaz, Milena Dopitová, Michal Škapa, Krištof Kintera promluví o své osobní zkušenosti s tvorbou ve veřejném prostoru i současné české umělecké scéně. Vstup na akci je zdarma, nutná je předchozí online rezervace.
NFT a mladá generace digitálních umělců
Signal Festival letos spojil síly s celou řadou významných pražských institucí. Kunsthalle Praha tak vedle hyperrealistické projekce digitálního umělce Ondřeje Zunky nabídne návštěvníkům diskuzi na téma NFT a digitální umění. Co znamená tvorba NFT pro jejich tvůrce? Jak vnímá tento fenomén a jeho vliv na současné umění sběratel nebo filozof? Na to všechno se pokusí odpovědět moderovaná detaba, která představí základní principy NFT. Pozvání přijal kurátor a lektor spolupracující s Centrem současného umění DOX Michal Kučerák, digitální umělec, 3D grafik a ilustrátor Filip Hodas, filozof Tomáš Hříbek a motion designer ze studia Oficina Jan Netušil. Debata se koná v pondělí 10. 10. od 19 hodin. Vstupné na akci je zdarma, vzhledem k omezené kapacitě, je však nutná online registrace.
Kunsthalle Praha nabídne hned několik akcí v rámci doprovodného programu Signal Festivalu. Návštěvníky čeká mimo jiné komentovaná prohlídka instalace Photosystem II od digitálního umělce Ondřeje Zunky.
V rámci hlavního programu uvede Kunsthalle Praha interaktivní projekci Ondřeje Zunky. Doplní ji výstava Invisible Forces, která zkoumá a přináší různé formy koexistence organických forem života. Mladí čeští digitální umělci Filip Hodas, Martin Houra, Johana Kroft a Jakub Špaček tematizují především fascinaci přírodními silami, jevy a strukturami. V pátek 14. 10. od 18 hodin čeká na návštěvníky komentovaná prohlídka obou výstav. Doprovodný program v Kunsthalle Praha doplní v neděli 16. 10. od 11 hodin workshop s umělcem Karimem Tarakji, který se zaměří na možnosti fotorealistických 3D scanů. Vstup na výstavu Invisible Forces a komentovanou prohlídku je možný pouze pro držitelé vstupenky Signal Plus nebo Signal VIP. Nedělní workshop je zdarma.
Umění se šíří rychlostí světla
VEKTROSKOP je platforma Divadla Archa, PrusaLabu a Signal Festivalu pro improvizaci. Režie novodobé experimentální performance umělců a hudebníků, kteří propojují svět digitálních a analogových médií, se ujal audiovizuální umělec a zásadní postava české divadelní scény David Vrbík. Představení sleduje téma rychlosti světla a jeho trajektorie, což jsou pro lidské vnímání neuchopitelné a abstraktní veličiny. David Vrbík, Beata Hlavenková, Petr Nikl a další se ale pokusí jejich esenci zachytit a ztvárnit pomocí hudby a projekce. Multimediální představení je k vidění v prostorách Planetária Praha od 13. do 16. 10. vždy od 19.00 do 19.45 a dále od 20.30 do 21.15. Cena základního vstupného je 360 Kč, držitelé festivalové vstupenky Signal Plus mají slevu 25 %.
Na počátku byl neon
Michal Škapa pracuje s fenoménem neonu více než sedm let a kombinuje ho především s malbou nebo konstruuje samostatné objekty. Michal Cimala postupuje obdobně a klade důraz především na prostor a kombinaci se sochami a objekty. V rámci projektu Duo Neone 2 s podtitulem Neoneon, který navazuje na výstavu v Trafo Gallery, představí autoři zcela nová díla, site-specific instalace na půdě galerie a také v přilehlém okolí. Tvorba, jenž je z velké části postavena na světle a barevných efektech, si tak ze své podstaty rozumí se Signal Festivalem. Společnou výstavu umělců mohou vidět návštěvníci během celého festivalového týdne v Galerii U Betlémské kaple. Výstava je zdarma a začíná už 15. září.
Veškeré podrobnosti k doprovodnému programu naleznete zde.