Katedra divadelních studií FF MUNI vás srdečně zve na přednášku z cyklu Horizonty teatrologie, která se uskuteční ve středu 3. listopadu 2021 od 16 hodin.
Zkoumání divadla ve starém Egyptě je velmi problematické, jelikož zde narážíme na nedostatek jak písemných, tak archeologických pramenů. Každý aspekt života v Egyptě však ovlivňovalo náboženství. A právě v náboženských rituálech je možné vysledovat prvky, které lze interpretovat jako počátky dramatu. V přednášce se posluchači prostřednictvím konkrétních příkladů seznámí jak s problematikou pramenů, jako jsou např. masky či „dramatické“ texty, tak s vybranými dramatickými prvky, které staří Egypťané využívali při magických rituálech (pohřebních, léčebných atp.) či během náboženských svátků. Pozornost bude věnována také usirovským slavnostem v měsíci Choiak, které mohly být mj. inspirací a předobrazem pozdějšího klasického dramatu ve starém Řecku.
Diana Míčková a Dorotea Wollnerová jsou egyptoložky z Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Zabývají se archeologií a jazykem, především náboženskými texty z 1. tisíciletí př. Kr. Obě se pravidelně podílí na výuce egyptologie a také na výzkumech na české archeologické koncesi v Abúsíru. Jsou autorkami knihy „Poslyš vyprávění z času tvých otců“ s novými českými překlady staroegyptských povídek.
Přednáška bude probíhat prezenčně v učebně G01 a současně se bude streamovat online.