28. 3.

Březnové ND Talks o ekonomické situaci pracovníků v divadle

Publikováno 24. 3. 2022

Ekonomická a sociální situace lidí pracujících v českém divadelním prostředí se stále zhoršuje. Vyplývá to z několika faktorů, mimo jiné z toho, že kultura v Česku je celkově dlouhodobě podfinancovaná a že divadlo visí na samotném jejím chvostě.

Navzdory podmínkám, v nichž funguje, jeho produkce výrazně narůstá, což situaci ještě komplikuje. Divadla jsou do značné míry závislá na příspěvcích a grantech obcí, státu a soukromých organizací, a tak není divu, že měsíční plat mnohých lidí zaměstnaných v divadle nedosahuje ani poloviny průměrné mzdy. Smlouvy hostujících umělců a umělkyň také obsahují nedůstojné, ba neetické podmínky spolupráce. Divadla musejí úzkostlivě přihlížet k omezeným zdrojům a k mimořádně nejisté budoucnosti, kterou předurčuje řada událostí posledních pár let. Mezi jinými nestabilita Ministerstva kultury, zásah pandemie či náhlý nárůst cen energií vedly k tomu, že divadla jsou v mnoha případech nucena výrazně omezovat svou činnost.

Proto se Činohra Národního divadla rozhodla věnovat čtvrtou debatu ND Talks tématu Ekonomická a sociální situace lidí pracujících v divadle. Pozvání do diskuze přijali režisérka a dramaturgyně Lucie Ferenzová, herečka Halka Třešňáková, dramaturg Petr Erbes a režiséři a dramaturgové Janek LesákDavid Šiktanc.

Debata se uskuteční v pondělí 28. března 2022 v 17.30 v horním foyer Nové scény a bude možné ji sledovat na streamu na stránkách ndtalks.cz.

Činohra ND otevřela k debatě také virtuální prostor pro utopický seznam nereálných přání, která by přitom měla být samozřejmou součástí pracovních podmínek v divadle. Můžete do něj do 1. dubna 2022 přidávat svá vlastní. Pokud zde vznikne něco zajímavého, bude to otištěno v almanachu, zpracovávajícím témata letošní série ND Talks.