12. 1. — 31. 1.

Autorský klub – online vzdělávací program pro začínající i pokročilé autory

Publikováno 12. 1. 2021
Autorský klub - Propište se ke své tvůrčí síle

Objevte své autorské flow, zdokonalujte psaní a potkejte se s profesionály z oboru v ročním Autorském klubu. 

Jak můžete napsat knihu i vy? 

Dřímají ve vás příběhy, máte chuť své zážitky sepsat nebo byste se chtěli vrátit ke svým dávným snům a vyzkoušeli, jaké by to bylo, stát se spisovatelem? Na plnění si snů a psaní není nikdy pozdě, ani příliš brzy! Věděli jste, že spisovatelka Ludmila Vaňková začala psát, až když se jí narodilo první vnouče a že naopak Jane Austen bavila svými příběhy již od svých jedenácti let? Přidejte se do Autorského klubu a začněte psát již dnes!

Co k psaní budete potřebovat?

Tak zaprvé touhu psát a sdílet (dosaďte) své zkušenosti, znalosti, příběhy, které v sobě nosíte, humor, který je vám ryzí, nebo třeba moudrost. Tuto svou touhu si hýčkejte a podporujte jakkoliv! Začít můžete v malém: psát si deník, rozepisovat se menšími texty, chytat inspiraci do svého spisovatelského zápisníku, číst různé žánry, zapsat se do kurzu tvůrčího psaní, nebo se potkávat s podobně naladěnými lidmi.

Vytyčte si cíl

Vydat knihu je ta nejvyšší meta každého autora. „Cesta k vydání je ale trnitá, vyžaduje mnoho úsilí, plán a mnohdy několik let příprav,“ říká autorka šesti knih Ludmila Bakonyi Selingerová. Začněte s malými cíli, pilujte svou trpělivost, nebojácnost a rukopis. 

Pokud ale potřebujete velké cíle, nezapomeňte si je rozkouskovat do jednotlivých časových celků a každý celek vždy ověřujte. Mistr hororu Stephen King radí napsat první koncept knihy do tří měsíců. Lektorky tvůrčího psaní projektu Kurzy z obýváku však doporučují si každý termín nastavit tak, abyste ho zvládli i při práci nebo s dětmi doma. „Nezáleží na tom, jestli svůj první koncept knihy napíšete za tři měsíce, do roka nebo až za pět let, důležité je, že jej vůbec dopíšete, a že vám to za to stálo!“ radí zakladatelka projektu Andrea Selzerová.

Věřte si! 

Sebedůvěra je důležitá v každé oblasti života. V umění to platí dvojnásob. Můžete psát jako bůh, ale pokud se neumíte ocenit, každý úspěch se promění ve frustraci a popel. Schopnost psaní je totiž velký dar. Je to výsada, nádherné a magické umění! Naši předchůdci zaznamenávali historii, kulturu a vědění lidstva. Kdyby se oni báli psát, o kolik bychom byli ochuzeni? 

Důležité tedy je, srovnat si v hlavě proč to dělám, rozmyslet si, kam ve svém psaní chci dojít, a pilně na sobě pracovat. Důvěřujte svému nadání a schopnostem a rozvíjejte je. 

Odvaha se ukázat

Nebojte ukázat svou práci, se kterou jste spokojeni, a postavit se za ní. Je přirozené, že máte zábrany. Odkrýváte lidem své myšlenky, své niterné sny a fantazie. Jejich hodnocení je snadné si brát osobně a leckdo se proto nikdy neodhodlá své dílo někomu ukázat. Psát si jen pro sebe není nic špatného, pokud je to výsledek vaší vědomé volby a ne strachu z odmítnutí. Jestli ale vaše tužby vedou dál, třeba k vydání knihy, je zbavení ostychu přímo zásadní a čím dříve začnete, tím lépe. Chcete vědět tajemství? I schopnost ukázat sebe a své dílo se dá natrénovat a každým pokusem je to lehčí a lehčí.

Bojíte se kritiky?

S tou je třeba počítat. Báli byste se zamilovat, abyste se nezklamali? Stejné je to i s psaním. Názory na vaši tvorbu nejsou názory na vás, tak je to třeba brát a nepodléhat emocím. Někdy je kritika osobní a má za cíl jen urazit. Takové si nevšímejte, jelikož svědčí jen o problémech daného člověka. Pak ale máme konstruktivní kritiku, která vždycky bude vaším nejlepším učitelem. Nebojte se tedy zamilovat do své tvorby, věřte si a dostaňte ze sebe to nejlepší.

Začněte

Psát se naučíte jedině tak, že budete psát. „Teorie je jedna věc, ale pokud si psaní nevyzkoušíte, jakékoli studium vám bude na nic,” tvrdí Alžběta Bublanová, autorka pěti vydaných knih. Proto se do psaní pusťte a začněte něčím snadným. Nemá cenu se vidět hned jako autor pětisetstránkového bestselleru. Abyste si psaní osahali a pochopili techniku, vyzkoušejte si svůj talent nejdříve na malých textech.

Nebraňte se

Většina začínajících spisovatelů dělá jednu velkou chybu. Bojí se. A to sami sebe, bojí se toho, co by mohli napsat, a tak raději píši obyčejně tak, jak si myslí, že se píše. Přitom mají spousty nápadů nejen na děj, ale i způsob psaní. Důležitá rada zní: nebojte se a nebraňte se svému stylu. Abyste ale mohli svůj styl rozvíjet, je dobré o psaní také něco vědět.

Veškerá teorie je tu proto, abyste si ji mohli v praxi vyzkoušet. Zjistěte, jaké formy psaní existují, co všechno můžete využít a tvořit. Proč se zaměřit jen na romány, když existují rozhlasové hry, filmové scénáře, básně a fejetony? Pomalými krůčky zjistěte, co vám jde, co vám dělá radost a hlavně, co chcete tvořit.

Pište z lásky k příběhům

Cesta, po které jste došli až sem je dlážděná vaší neutuchající vášní k četbě. Knihy, které jste přečetli, osudy jejich postav i styl vyprávění se vám vpily pod kůži. Jsou vaším tvůrčím podhoubím a moudrými učiteli, na které nelze zapomenout. „Vracejte se k autorům, kteří vás jako čtenáře oslovili, nechte se jimi inspirovat,“ doporučuje lektorka a beta čtenářka Alžběta Janečková. Nebojte se číst nové knihy a žánry.

Udržujte svou mysl v kondici

Chcete být spisovatelem a stát se součástí světa literatury? Tak do něj vstupte. Zajímejte se o to, co se píše a co vychází. Přemýšlejte a diskutujte. Udržujte svoji mysl a představivost v kondici. Čtěte a mluvte o knihách. Pracujte na své slovní zásobě, naučte se vycítit téma a tón vyprávění. Vaše láska k příběhům je vaše superschopnost, která vám dá sílu překonat i ty největší překážky na cestě k vašemu snu.

Vydat úspěšnou knihu není nemožné. Vyžaduje ale spousty píle, překonávání překážek a sám sebe. Je to ale cesta plná objevů. Vydejte se na cestu za svou knihou ve skupině podobně smýšlejících lidí a nechte se vést pod profesionálním dohledem v Autorském klubu. V klubu se dozvíte o možnostech a technikách tvůrčího psaní, poznáte svou kreativitu a prohloubíte ji. Naučíte se zbavit se ostychu a své dílo prezentovat. A seznámíte se s profesionály knižního trhu.

Přihlašte se tady: https://kurzyzobyvaku.cz/autorsky-klub/