Společný projekt Národní galerie v Praze a Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.
Dosud byla širší veřejnosti dobře známá jen hrstka českých architektek. Téma je relativně málo probádané, širší přehled o biografiích architektek a jejich díle zatím chybí. Nový online výzkumný katalog nyní představuje polovinu z plánovaných cca 100 biografií žen působících na poli tuzemské architektury a soupisy jejich děl, včetně obrazové galerie projektů. Mezi zastoupenými tvůrkyněmi najdete Alenu Šrámkovou, Evu Jiřičnou, Zdenku Novákovou, Růženu Žertovou, Vítězslavu Rothbauerovou, Danielu Fenclovou, Marii Davidovou, Jaromíru Šimoníkovou a mnohé další. K poslechu je připraveno prvních 5 podcastových rozhovorů s architektkami, a budou přibývat další.
Databáze a web vznikly jako součást výzkumu zaměřeného na mapování a interpretaci tvorby žen v architektuře v kontextu společensko-politických změn v České republice. V rámci výzkumu byl kladen důraz na mezioborové souvislosti a témata jako například výkon architektonické profese nebo syntéza profesního a osobního života. Projekt představuje ženy v celém spektru jejich aktivit, jako architektky-projektantky, teoretičky, historičky, designérky, ale i úřednice a mediátorky. Kromě databáze bude dalším klíčovým výstupem výzkumu monografie Ženy v architektuře, jejíž vydání je plánováno na jaro 2024.
Za projektem stojí řešitelský tým ve složení Helena Huber Doudová (odpovědná řešitelka za NGP), Klára Brůhová (odpovědná řešitelka za UMPRUM), Petra Hlaváčková, Šárka Malošíková, Nikola Zahrádková a Barbora Řepková.
Projekt podpořila Grantová agentura České republiky (projekt č. GA 21-22749S) a vznikl ve spolupráci Národní galerie v Praze (NGP) a Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM).
Více informací najdete na www.zenyvarchitekture.cz.