Ministerstvo kultury aktuálně připravuje podklady pro tzv. „status umělce“. Jedná se o právní úpravu, která konečně rozpozná uměleckou tvorbu, spolu s dalšími pomocnými profesemi, jakožto práci a nejen hobby.
Je teď na umělcích a umělkyních, aby se pokusili vyjednat si co nejlepší podmínky. Johana Lomová a Anežka Bartlová popisují, proč něco takového potřebujeme a co to vlastně status umělce je.
Je třeba, aby se stát naučil rozpoznávat umění jako práci
V únoru 2021 ministerstvo kultury konečně vyhlásilo první „covidové kompenzace“, které mohli využít i samostatně působící umělci a umělkyně. Pozdě, ale přece. Brzy se ukázalo, že ministerstvo umělecké profese vlastně neumí vymezit, neví, jak s těmi, kdo nemají zaměstnaneckou smlouvu, zacházet a ani netuší, co by jim vůbec pomohlo. Kompenzace byly vypsány podobně jako u jakýchkoliv jiných podnikatelských aktivit, kde rozhodujícím kritériem bylo snížení výdělku za jasně ohraničené období. Měřil se tedy jediný ukazatel, který stát uznává: ušlý zisk. Jenže umění se jen málokdy tvoří se ziskem, natož pak s tím meziročně spočítatelným…
Stát dnes neumí říct, kolik umělců a umělkyň v kterých oborech v ČR působí, neví, kolik vydělávají, nezná jejich věkovou skladbu ani příjmovou situaci. Všechny tyto zásadní informace by přitom umožnily zacílit mimořádnou pomoc, ale také nastavit férovější dlouhodobý vztah mezi státem a uměleckými profesionály.
Není to překvapivé, v oblasti tzv. živého umění se činnost ministerstva omezuje na podporu konkrétních projektů v rámci jednoletých grantových výzev, případně na podporu formou stipendia, které je možné získat jen dvakrát za život. Pracovní podmínky umělců, umělkyň a dalších kulturních pracujících a celkově jejich sociální situace ministerstvo kultury nezajímá a tuto agendu přenechává ministerstvu sociálních věcí, které ale pro změnu nezajímá kategorie umělců a umělkyň. Nejde přitom o nějaké výhody či extrabuřty, ale o vytvoření podmínek, které umožní, aby tvůrci a tvůrkyně mohli pokračovat ve svých aktivitách a rozvíjet, profesionalizovat a internacionalizovat svůj obor, a třeba reprezentovat ČR v zahraničí.
Celý příspěvek Anežky Bartlové a Johany Lomové vychází 5. 1. 2023 současně na webech Artalk.cz a A2larm.cz; přečíst si jej můžete například zde.