Jedna z debat série ND Talks, pořádané na půdě Národního divadla, se věnovala ekonomické situaci lidí z divadel. Alarmující situace zřejmě nezůstane na kulturní scéně bez odezvy.
Průměrná výše hereckého platu v angažmá je okolo 21 685 korun, režiséři si průměrně přijdou na 24 700 korun. Vyplynulo to z ankety, kterou připravila čtveřice tvůrců aktivních na pražské divadelní scéně – Natálie Preslová, Linda Dušková, Jan Frič a Josefína Formanová. Celkem 165 režisérů, herců, dramaturgů, kostýmních výtvarníků a scénografů se zeptali mimo jiné na to, jaká byla výše jejich honorářů za poslední tři inscenace nebo kolik by museli ročně udělat premiér, aby se uživili svojí profesí. Anketa byla anonymní, většina z oslovených má ve smlouvě, že výši honorářů nemá zveřejňovat. U divadla se tedy, alespoň podle výsledků ankety, většinou pracuje za podprůměrnou, a mnohdy i méně než minimální mzdu.
„Já jsem přijala jako fakt už na DAMU, že jsou u nás takové podmínky. Byla jsem připravená na to, že se budu muset živit i něčím jiným nebo dělat extrémní množství premiér,“ říká dramaturgyně a režisérka Linda Dušková, která do Popu přišla spolu s režisérem Janem Fričem. „Pak jsem odjela pracovat do Francie a tam jsem zjistila, že když má člověk takový plat, že může dělat jednu inscenaci ročně, tak se všechno zásadním způsobem mění. Kvalita inscenace, ale i to, jakým způsobem se člověk umělecky posunuje a rozvíjí se. Když jsem se vrátila do Čech, to srovnání bylo hrozné.“
Celý příspěvek Táni Zabloudilové, publikovaný 1. 6. 2022 na webu A2larm.cz, najdete zde.